آیت الله دکتر مختاری: وظیفه عالمان و دانشمندان ارائه نگاهی جامع و هدایتگر از دین است/حضور این دانشگاه در روسیه و سایر کشورها مانع بروز و ظهور افراط گرایی و تکفیر است

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این که بدون شک حضور این دانشگاه در روسیه و سایر کشورها از بروز و ظهور افراط گرایی و تکفیر جلوگیری می کند، گفت: یکی از وظایفی که عالمان دینی در جهان دارند این است که منبع هدایتگری از دین برای جامعه و بخصوص نسل جوان ارائه بدهند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همایش همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران و روسیه صبح امروز دوشنبه ( ۲۲ مهر ماه) با حضور سفیر روسیه در ایران، دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر مختاری رییس دانشگاه مذاهب اسلامی، خانم دکتر لاریسا یفرمووا معاون بین الملل دانشگاه رودن مسکو، دانشجویان و اساتید دانشگاه مذاهب در سالن همایش های دانشگاه مذاهب برگزار شد.

حضور این دانشگاه در روسیه و سایر کشورها مانع بروز و ظهور افراط گرایی و تکفیر است

آیت الله دکتر محمد حسین مختاری در ابتدای این همایش ضمن خیر مقدم به میهمانان و با بیان این که این جلسه همکاریهای علمی و فرهنگی بین ایران و روسیه همزمان با مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید دانشگاهها در حال برگزاری است اظهار کرد: دو دانشگاه ایران و رودن روسیه از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. ماموریت و رسالت و فلسفه پیدایش دانشگاه مذاهب اسلامی پیشگیری از افراط و مقابله با نگاه خشن و قرائت نابخردانهِ افراطی و فهم ناقص از دین است.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی ادامه داد:ما وظیفه داریم آموزه‌های وحیانی اسلام را آن گونه که پیامبر (ص) دریافت کرده از طریق این دانشگاه در جامعه گسترش و ابلاغ کنیم و بر همین اساس پیام‌های نبوی را به شکل نظری به طوری که برای جوانان تاثیر گذار باشد در این دانشگاه تدریس می‌کنیم.

امروز جهان بشریت با منطق خشن و غیرمنطقی روبرو است

وی با اشاره به این که امروز جهان بشریت با منطق خشن و غیرمنطقی روبرو است که هیچ نظریه‌ای را به رسمیت نمی‌شناسند،اظهار داشت: دلیل این همه آشوب، منازعات و بی‌نظمی‌های امنیتی در جوامع بشری که به نام دین مشاهده می‌کنید نشات گرفته از همین اندیشه است و گروه‌هایی که مدعی پیروی از مکتب خاص دینی هستند و پیروان اندکی دارند جهان و بشریت را به گمراهی کشانده‌اند. عالمان و دانشمندان باید در مقابل این گونه تفکرات بایستند و این جزء رسالت‌های آنها است که در هدایت جامعه‌ دینی پیشرو باشند و از شکل گیری نگاه افراطی در جامعه جلوگیری کنند.

دکتر مختاری گفت:دانشگاه مذاهب با راه‌اندازی شعب در استان‌ها به دنبال آن است که بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و بر اساس سیاست‌های کلی‌ای که ایشان مطرح کرده است مسیری را طی کند که وحدت و انسجام و تقریب بین‌المذاهب در دانشگاهها به وجود بیاید. دانشگاه ما افتخار دارد که از پیروان مذاهب مختلف با متون درسی خود و اساتید صاحب نام خود و در سه مقطع ارشد، کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند . این دانشگاه در هرمزگان،کردستان و سیستان و بلوچستان،قم، بوشهر، گلستان تاسیس شده است و به زودی در سایر استان‌ها نیز تاسیس می‌شود.

ماموریت دانشگاه مذاهب انتقال اسلام رحمه للعالمین به دنیاست
8Q8A2900__800x600_
وی با تاکید براین که دانشگاه مذاهب اسلامی در مقاطع مختلف به دنبال تربیت نیروهایی است که اسلام ناب که “رحمه للعالمین” است را به معنای واقعی کلمه تفسیر و به جامعه منتقل کنند، افود: در بخش بین‌الملل ما به دنبال آن هستیم که دانشگاه مذاهب با تعامل بیشتر و ایچاد ارتباط با سایر دانشگاههای معتبر جهان از ظرفیت آنها بهره ببرد و با برقراری این ارتباط و تعامل، اعزام اساتید و دانشجویان و اعضای هیات علمی به صورت متقابل در دانشگاههای ایران و روسیه شکل بگیرد چرا که ۵۰ درصد فعالیت دانشگاه مذاهب اسلامی در حوزه بین‌الملل است.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه با اشاره به این مطلب که مقام معظم رهبری در جمع هیات امنای دانشگاه مذاهب رهنمودهایی را داشته و انتظاراتی را از این دانشگاه مطرح کرده‌اند که امیدواریم بتوانیم با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها بیانات ایشان را اجرا کنیم و پشتوانه فکری، علمی و نظری پروژه تقریب در جهان اسلام باشیم.

photo_2018-10-14_12-17-45

برگزاری کنفرانس بین المللی “دین و مقابله با خشونت” با همکاری دو دانشگاه مذاهب و رودن مسکو

دکتر مختاری بیان داشت: در این راستا برنامه‌هایی را در دوره مدیریت جدید مدنظر داریم که در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی این ارتباط برقرار شده است؛ از جمله دانشگاهها دانشگاه «رودن» روسیه است و من در این جا از سفیر روسیه در ایران تقدیر و تشکر می‌کنم و قرار است به زودی کنفرانس “دین و مقابله با خشونت” در سطح بین‌المللی بین دو کشور ایران و روسیه برگزار شود.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در پایان سخنان خود، به مشترکات فرهنگی ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: در سفری که به غازان روسیه داشتیم و مولوی نذیر احمد سلامی در این سفر ما را همراهی می کرد، وی تصریح کرد که منبع اصلی فقه حنفی ما توسط یکی از علما و بزرگان غازان نوشته شده است و قرار بر این شد که این کتاب تجدید چاپ شود.

image_2018_10_14-12_19_15_652_PbS

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *