مراسم بزرگداشت روز پژوهش در دانشگاه مذاهب اسلامی با سخنرانی آیت الله دکتر مختاری و حجت الاسلام موسوی مقدم؛ قائم مقام سازمان صدا و سیما.

 عمده صاحب نظران بر این باورند که وحدت در جهان اسلام و تقریب یکی از ضروریات و مبانی اصلی است، در این صورت جوامع اسلامی به دوران طلایی خود باز می‌گردند.

وی بیان داشت: این به معنای دست کشیدن از مبانی و اصول نیست. وحدت مطلق موردنظر نیست، بلکه وحدت معقول موردنظر است. اگر این اصل و‌ پایه را بپذیریم، می‌بینیم در حوزه عملکردی هم در دو قرن اخیر اقدامات بزرگی انجام شده است. بسیاری از شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام همواره بر پرهیز جدی از اختلافات تأکید داشتند. منشأ هرگونه اختلافی که وجود داشته هم به دخالت‌های استکبار مربوط است.

n00445195-r-b-001

وی ادامه داد: در جهان اسلام نخبگان و اندیشمندان بزرگ اقدامات بزرگی انجام دادند و برای تقریب گام‌های بلندی برداشته شده است، مانند نامه‌نگاری‌های آیت‌الله بروجردی با دانشگاه الازهر و اختلافاتی که در این میان برطرف شد.

دین؛ عامل اشتراک جوامع انسانی
حجت الاسلام موسوی‌مقدم با بیان اینکه دین عامل اشتراک جوامع انسانی است و همه سلیقه‌ها را گرد هم می‌آورد، افزود: در عصر حاضر شاهد نوع دیگری از اختلافات هستیم. بیشترین اختلافات مرزی در میان کشور‌های اسلامی است که سرنخ این اختلاف به کارشکنی‌ها و دخالت‌های انگلیس برمی‌گردد.

وی گفت: از زمانی که پای بیگانگان به مناطق اسلامی باز شد، اختلافات میان مذاهب اسلامی شدت یافت. فرهنگ غربی ما را از خود بیگانه و دور می‌کند و بر باطل لباس حق می‌پوشاند.

قائم مقام صداوسیما بیان داشت: امروز با انبوه رسانه‌هایی مواجهیم که در پاشیدن بذر اختلاف تلاش می‌کنند. اساسا هم بحث مذاهب و نحله‌ها نیست، تمرکز شبکه‌های معاند بر اسلام است.

وی گفت: ۱۶۰ شبکه فارسی زبان و ۲۰۰ شبکه عربی زبان عمدتاً یک وجه مشترک دارند و آن هم مخالفت با اسلام و ایجاد اختلاف بین مذاهب اسلامی است که هر کدام با شیوه‌های خاص خود این کار را انجام می‌دهند. وقتی استخراج شد، حدود سه هزار و ۷۰۰ شبهه به طور خاص به شیعه وارد کرده‌اند که به این‌ها هم پاسخ داده شده است. هزار و ۷۰۰ برنامه در این شبکه‌ها ساخته شده که ۸۰۰ مورد آن به ایجاد اختلاف میان قبایل اختصاص داشته و نهایتا به عقاید آن‌ها حمله می‌کنند.

حجت الاسلام موسوی‌مقدم با بیان اینکه عبارت رقابت رسانه‌ای صحیح نیست، افزود: ما در جنگ رسانه‌ای قرار داریم. وسیله‌ای برای رقابت فراهم نیست و تناسبی بین رسانه‌های معاند و رسانه‌های جهان اسلام وجود ندارد که بگوییم رقابت است. رقابت، آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی معنا ندارد. تنها در مورد جمهوری اسلامی که نظام سیاسی مستقری بر آمده از جمهوریت و خواست مردم بوده است، دو هزار و ۳۰۰ شبکه ماهواره‌ای علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند. طی ۱۰ سال اخیر منتهی به سال ۹۳ بررسی‌هایی انجام و مشخص شد که ۷۰ برابر ۷۰ سال جنگ سرد، علیه جمهوری اسلامی جنگ رسانه‌ای انجام شده است.

به گفته قائم‌مقام سازمان صدا و سیما؛ در حال حاضر بزرگترین مشکل در جوامع اسلامی ایجاد ابهامات و شبهاتی است که از سوی دشمنان ایجاد و دامن زده می‌شود و امروز از سوی استکبار جهانی در محاصره رسانه‌ای هستیم.

n00445195-r-b-011

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *