امام خمینی بنیانگذار تمدن نوین اسلامی در عصر معاصر است/فریاد و سکوت امام برای خدا بود

 امام خمینی بنیانگذار تمدن نوین اسلامی در عصر معاصر است/فریاد و سکوت امام برای خدا بود

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت که دست‌اندرکاران نظام وظیفه دارند بر مبنای اصول انقلاب اسلامی حرکت کنند و با تزریق روحیه امید و ایمان به جامعه، پروپاگاندای دشمنان را خنثی کنند.

   امام خمینی بنیانگذار تمدن نوین اسلامی در عصر معاصر است/فریاد و سکوت امام برای خدا بود

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، وقوع انقلاب اسلامی ایران آغاز تحولی عظیم در پهنه عالم در مسیر رشد انسان‌ها شد؛ زیرا این انقلاب زمانی به پیروزی دست یافت که مکاتب الحادی دنیا سایه بر نظامات سیاسی و اجتماعی دنیا افکنده و از این طریق جوامع بشری را تحت سلطه ظالمانه خود در آورده بودند. این تحولات از یک سو موجبات رشد معنوی، ایمانی و معرفتی ملت ایران و چه بسا جهان اسلام را بیش از گذشته فراهم کرد تا جایی که همین امر باعث شد ایران به عنوان الگویی برای مبارزه با ظلم شناخته شود و از سوی دیگر به تبع این ماجرا دشمنی سپاه کفر نسبت به ایران و جهان اسلام بیش از گذشته شد و هر روز بر این دشمنی و عداوت افزوده می‌شود؛ زیرا آنها ارتقای ایمانی مسلمانان و نیز خداباوری و خودباوری آنها را مساوی با شکستن اُبهت پوشالی خود می‌دانستند. در همین راستا گفتگویی را با آیت الله دکتر محمد حسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ترتیب دادیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

مسئولان با تزریق روحیه امید به جامعه، پروپاگاندای دشمنان را خنثی کنند

* در آستانۀ چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به نظر شما مسئولان و دست‌اندرکاران انقلاب باید چه عملکردی نسبت به گذشته خود داشته باشند؟

در دکترین انقلاب اسلامی، مسئولیت امانتی الهی است و مسئولان باید خود را خادم ملّت بدانند. دست‌اندرکاران نظام وظیفه دارند بر مبنای اصول انقلاب اسلامی حرکت کنند و با تزریق روحیه امید و ایمان به جامعه، پروپاگاندای وسیع دشمنان را خنثی کنند. ارائه کارنامه درخشان انقلاب اسلامی در طول این 40 سال گذشته یکی از راه‌های ایجاد انگیزه در میان احاد افراد جامعه است. البته مدیران باید هنگام ارائه کارنامه مدیریتی خود به چند نکته توجه کنند:

تبیین نقاط قوت در کنار نقاط ضعف: حقیقت آن است که دشمن با تبلیغات مسموم تلاش می‌کند شیرینی چهل سالگی انقلاب اسلامی را به کام مردم تلخ کند. تمرکز دشمن عمدتاً بر کاستی‌های موجود است. بهترین روش مقابله با سیاه‌نمایی‌های دشمنان، بیان موفقیت‌­ها و شکست‌­ها در عرصه داخلی و خارجی است. ما نباید طوری با مردم حرف بزنیم که مشکلی وجود ندارد. شما اگر بیانات مقام معظم رهبری را مرور کنید می‌بینید که ایشان در عین توجه و تاکید فراوان بر نقاط مثبت و سفارش به ارائه گزارش به مردم، به نقاط ضعف هم اشاره می‌­کنند و مثلاً در مواردی اشرافی‌گری و رفاه‌طلبی برخی مسئولان را یکی از نقاط ضعف نظام می­‌دانند. بیان نقاط ضعف یک نوع مطالبه عمومی در میان افراد جامعه ایجاد کرده و مسئولانمربوطه را وادار به پاسخگویی می‌­کند.

بیان راهکارهای برون رفت: یکی از نقدهای همیشه بنده به برخی از صاحبان قلم و تریبون این است که تنها بر نقاط ضعف تاکید می­‌کنند و هیچ راهکاری برای بهبود شرایط ارائه نمی­‌دهند. همه باید بدانیم، در مملکتی زندگی می‌کنیم که با خون مقدس شهدا و زحمات و مرارات‌های فراوانی به ثمر رسیده است، نقد و ایراد ما اگر بدون ارائه راهکار باشد مخرب است.نباید نقد را با عیب‌جویی و با عصبانیت و با بهانه‌گیری اشتباه گرفت. مقام معظم رهبری می­‌فرماید: معتقدیم که نقد منصفانه و پاسخگویی منصفانه به نقد، به تقویت دستگاه و نظام کمک می‌کند، اما این نباید با مناقشات و گفتگوها و بگومگوهای لفظی اشتباه شود.مردم حقیقتاً شایستگی این را دارند که مسئولان همه وقت و همّت خودشان را مصروف آنها کنند. سعی کنیم در کنار بیان نقاط ضعف راهکارهای عملی برون رفت از این اوضاع را نیز ارائه دهیم تا قدم به قدم مشکلات کمتر شود.

توجه به فاصله وعده­‌ها و دستاوردها: مسئولان باید به میزان تحقق شعارهای مشروع انتخاباتی خود در گزارشات توجه کنند. مردم ما بسیار با هوش و نکته‌سنج هستند و خاطره ملت هیچگاه وعده­‌ها را فراموش نخواهد کرد. بهتر است تا واقعیت‌­ها با ملت در میان گذاشته شود. ملت ایران یک ملت نجیب و حق شناس است. اگر مسئولان صادقانه علل و عوامل عدم دستیابی به برخی وعده­‌ها را به مردم گزارش دهند، قطعاً با مسئولان همکاری می‌­کنند و خود میدان‌دار حل مشکلات می­‌شوند، لذا توصیه می­‌کنم اولاً: افراد در ایام انتخابات شعارهای رنگانگ که بار مالی و فکری بر نظام تحمیل می‌­کنند سر ندهند و ثانیاً پس از تصدی مسئولیت، تلاش کنند وعده­‌های مشروع داده شده تحقق یابد و در نهایت، به صورت کاملاً شفاف کاستی‌­ها و علل آن را با مردم در میان بگذارند. بنابراین، مسئولان بخش‌­های گوناگون نظام اسلامی باید با ایجاد انگیزه، گشاده‌رویی، محبت و مدارا با مردم، پرورش احساس، دوری از تکبر و فخرفروشی، انتقادپذیری و پرهیز از ایجاد جوّ ترس با اقناع اندیشه­‌ها سعادت و بهروزی را برای افراد جامعه به ارمغان بیاورند.

فریاد و سکوت امام برای خدا بود

* نگاه امام خمینی (ره) را به تأسیس و آینده انقلاب اسلامی چطور ارزیابی می‌کنید؟ این در حالی است که امام (ره) از این انقلاب با تعابیری همچون انفجار نور و آرزوی انبیا و رسولان (ع) یاد کردند.

اهدف متعالی حضرت امام (ره) در تأسیس انقلاب اسلامی را می‌­توان در چند مطلب مهم خلاصه کرد: 1ـ حاکمیت اسلام: از دیدگاه حضرت امام هدف انقلاب همان هدف پیامبر اکرم (ص) بود. از اینرو، چارچوب دکترین انقلاب اسلامی دین و «قیام لله» بود چنانکه در یادداشتی که از ایشان از دهه بیست بر جای مانده این عبارت که بر گرفته از آیه شریفه: «قل انّما اعظکم بواحدة ان تقوموا للَّه» به چشم می­‌خورد که نشان می­‌دهد فریاد و سکوت امام برای خدا بود.

2ـ احیای کرامت انسانی و نقش داشتن مردم در حاکمیت بر تعیین سرنوشت خود: امام (ره) به ایران و ایرانی عزّت داد و احساس حقارت ملت را زدود. ملت ما بخاطر حوادث گوناگونی مثل شکست­‌های عصر قاجار، شکست مشروطه، دیکتاتوری پهلوی، شکست نهضت ملی، حضور آمریکایی‌ها، تاسیس ساواک، اتهامات روشنفکران غرب‌زده به متدنین و عوامل دیگر دچار عقده حقارت و خود کم بینی شده بود اما امام عزیز این روح حقارت را گرفت و در طول پانزده سال نهضت امام تا پیروزی انقلاب و از روز پیروزی انقلاب به نحو دیگری تا 10 سال عمر بابرکت آن بزرگوار، دائم روح خودباوری را در این ملت دمید: شما می‌­توانید، ما می‌­توانیم، شما قادرید، شما بزرگید، شما قدرتمندید.

امام خمینی بنیانگذار تمدن نوین اسلامی در عصر معاصر

3ـ تشکیل تمدن نوین اسلامی: حضرت امام (ره) به حق بنیانگذار تمدن نوین اسلامی در عصر حاضر است. از نگاه حضرت امام (ره) جهان بشری در آینده از معرکه­‌های‏‎ ‎اعتقادی و تاریخی عبور خواهد کرد و نظام واحد جهانی مبتنی بر اسلام آگاهانه‏‎ ‎‏بر عالم حاکمیت خواهد یافت و سرانجام جهان بشری شاهد تحقق یگانگی و ارتباط تنگاتنگ‏‎ ‎‏میان واقعیت و حقیقت، جهان غیب و ابدیت با عالم طبیعت و ناسوت خواهد شد.‏ بنابراین، اصول و مؤلفه‌های تمدن اسلامی از نگاه حضرت امام (ره) بسیار متفاوت از دروازه‌های تمدنی است که رژیم شاهنشاهی مدعی آن بود چون تمدن اسلامی مورد نظر حضرت امام (ره) مبتنی بر توحید، عدالت و اخلاق اسلامی است که در سایه عزت ملّت قابل تحقق است.

4ـ زمینه‌سازی ظهور: یکی از اهداف حضرت امام (ره) از تاسیس حکومت اسلامی، فراهم کردن مقدمات ظهور حضرت ولیّ‌عصر (عج) بود. از نگاه ایشان هر یک از منتظران واقعی حضرت باید نقش و مسئولیت مهم سیاسی-اجتماعی خود را پیش از ظهور به خوبی ایفا کنند تا زمینه شکل‌گیری حکومت جهان گستر مهدوی را فرهم کنند چنانکه ایشان در بیانات مختلفی می­‌فرموند: انقلاب مردم ایران، نقطه شروع انقلاب بزرگ جهانی اسلام، به پرچمداری حضرت حجت است و امیدوارم ما و ملت بتوانیم این امانت را سالم به صاحب اصلی آن برسانیم. 5ـ گسترش عدل الهى: عدالت اجتماعی در مکتب سیاسی حضرت امام، جایگاه والایی دارد. در این تفکر، عدالت اجتماعی، هدف بعثت انبیا و انقلاب اسلامی است که بی توجهی به آن عواقب شومی برای ثروت‌اندوزان دارد. بنابراین، از دیدگاه حضرت امام، مساوات اجتماعی و برابری تمامی اقشار جامعه در برابر قانون یکی از اصول مهم حکومت اسلامی است و مسئولان نباید در صدد جلب امتیازات ویژه برای خود باشند بلکه باید خادم و  خدمتگذار ملت باشند و به دنبال پر کردن شکاف‌های طبقاتی به نفع محرومان باشند.

6ـ صبر و تحمل انقلابى:حضرت امام در صبر و استقامت بی‌نظیر بودند و به حق اقیانوسی از آرامش در برابر ناملایمات بودند، لذا ما را هم به صبر و آرامش سفارش می‌­فرمود. یادم هست در جایی ایشان فرمودند: هدف بزرگ داراى اشکالات و گرفتاری‌هاى بزرگ نیز هست اما باید برای تحقق آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی صبر و آرامش را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم تا به اهداف متعالی انقلاب برسیم. شما نگاه کنید؛ انقلاب اسلامی هیمنه ابرقدرت‌های جهان را شکسته و طبیعی است این قدرت‌های پوشالی برای بقای خود هر جنایتی را مرتکب شوند. بنابراین، ما باید بیش از پیش صبور باشیم تا به یاری خدا بر مشکلات غلبه کنیم.

تربیت انسان‌های الهی در انقلاب اسلامی

* در بحث تحریف جریان انقلاب اسلامی، عده ای در تلاش­اند تا انقلاب اسلامی که یک مقوله حق بود را کتمان کنند و انقلاب فرانسه و دیگر انقلابات را به عنوان انقلاب کبیر معرفی کنند و مدتهاست که در پی این امر هستند. مقوله حق و نورانی انقلاب اسلامی را در برابر سایر انقلاب های جهان چطور ارزیابی می‌کنید؟

بحث تحریف انقلاب­ پس از پیروزی یکی از آسیب‌­های جدی همه انقلاب­‌های دنیا است که در این زمان نیز ما باید نسبت به تحریف جریان اصیل انقلاب هشیار باشند، اما در مورد مقایسه انقلاب اسلامی با انقلاب فرانسه و مانند آن باید عرض کنم چنین تحریفی چندان آسان نیست، چون حتی کسانی که کمترین آگاهی نسبت مبانی فکری امام دارند، می‌­دانند که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) در موضوع، هدف و روش با بسیاری از انقلاب‌های صدهای اخیر بطور کلی متفاوت است. به طور کلی اهداف و آرمان­­‌های انقلاب­‌ها یا صرفاً اقتصادی است مثل تحولات کشورهای مارکسیستی، یا صرفاً لیبرالیستی است مانند تحولات کشورهای غربی و یا علاوه بر معاش جامعه، به دنبال تربیت «انسان‌های الهی» بر مبنای جامعه توحیدی است مانند انقلاب بزرگ رسول اکرم (ص) و «انقلاب اسلامی ایران» که در نوع خود منحصر به فرد است، لذا با وجود تلاش‌­های صورت گرفته، پروژه‌­­های تحریف انقلاب قطعاً شکست خواهند خورد، چون انقلاب اسلامی ماهیتاً با انقلاب مادیمبتنی بر اندیشه های سکولار و اومانیستی که حیات معنوی انسان را نادیده می‌­گیرند متفاوت است.

* چرا بسیاری از اندیشمندان معتقدند خاستگاه انقلاب اسلامی برخاسته از انقلاب امام حسین (ع) است؟ نظر شما در این باره چیست؟

واقعاً آنچه به دست امام عزیر اتفاق افتاد یک معجزه بود که تنها از کسی که به تمام معنا روح خدا باشد بر می‌آید. بنابراین، انقلاب، برخاسته از رابطه نفسانی امام با نفس قدسی سیدالشهداء (ع) بود، چنانکه مقام معظم رهبری فرمودند: قطعاً امام، مرتبه تالی پیامبران و ائمه (ع) بودند، لذا می­‌بینیم حضرت امام به تمام معنا ذوب در ولایت و شیفته حضرت سیدالشهداء (ع) بودند، طوریکه در شهادت فرزند برومندشان حاج آقا مصطفی، اطرافیان مجلس روضه‌­ای تشکیل دادند تا بلکه امام با شنیدن روضه حضرت علی‌اکبر (ع) اشکشان جاری شود. بنابراین، روح بلند و عشق وصف ناپذیر امام به حضرت حسین بن علی (ع) سبب شد تا شعار  نهضت ما حسینی است رهبر ما خمینی است فضای انقلاب را عطرآگین کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *