زمینه تأسیس دانشگاهی مثل دانشگاه مذاهب در عراق و لبنان و افغانستان فراهم است/ دانشگاه مذاهب به دانشجویان هندی بورسیه تحصیلی اعطا می کند.

زمینه تأسیس دانشگاهی مثل دانشگاه مذاهب در عراق و لبنان و افغانستان فراهم است/ دانشگاه مذاهب به دانشجویان هندی بورسیه تحصیلی اعطا می کند

آیت الله دکتر مختاری در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به میهمانان اظهار داشت: فلسفه وجودی دانشگاه مذاهب اسلامی مقابله با اندیشه خشونت و  افراط گری و بی مهری گروهکهای به ظاهر اسلامی امروزی است؛ این دانشگاه در واقع پشتوانه علمی و نظری مجمع تقریب مذاهب است.

وی ادامه داد:دانشگاه مذاهب از نظر مسؤولین نظام به ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی اهمیت خاصی دارد و مدیریت آن به صورت هیأت امنایی است، سه یا چهار وزیر در هیأت امنای خود دارد و مقام معظم رهبری و رئیس جمهور در هیأت امنای این دانشگاه نماینده دارند، آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی،  رئیس هیأت امناست و رئیس این دانشگاه نیز توسط هیأت امنا تعیین می شود.

دکتر مختاری افزود:دانشگاه مذاهب اسلامی از آن جهت اهمیت دارد که در تقریب بین مذاهب وتأمین امنیت در کشور و مقابله با خشونت گرایی پیشقدم است؛ در این دانشگاه دانشجویان همه مذاهب اعم از شافعی، حنفی، امامی با کتابها و اساتید مذهب مخصوص خود، مشغول به تحصیل هستند و آنچه خط قرمز ماست این است که هیچ کس حق ندارد حرمت تقدسات مذهب دیگری را زیر سؤال ببرد و همه باید بر اساس همزیستی مسالمت آمیز در کنار هم تحصیل کنند.

وی خاطر نشان کرد:دانشجویان در دانشگاه مذاهب اسلامی که بسیاری از آنها دانشجویان خارجی هستند، در سه مقطع، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل می دهند و سیاست ما افزایش تنوع ملیتی دانشجویان از کشورهای مختلف است.

n00329018-b

رئیس دانشگاه مذاهب گفت:شعبه مرکزی این دانشگاه در تهران است و  شعبه های دیگر این دانشگاه در استانهایی چون هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کردستان فعال است و به زودی شعب این دانشگاه در 4 الی 5 استان دیگر که بافت چند مذهبی دارند فعال خواهد شد؛ قرار است در زاهدان مجمتع بین المللی داشته باشیم و از مرز پاکستان و افغانستان دانشجو بگیریم و پیام واقعی دین اسلام  که دین  پیامبر رحمت(ص) و دین رحمت و عطوفت است را انتقال دهیم.

وی خاطر نشان کرد که اکثر فارغ التحصیلان دانشگاه مذاهب، فرهیخته و عالم و تقریبی و اعتدالی بوده و هیچ گونه تعصبی ندارند.

دکتر مختاری با بیان اینکه، بهترین راه ایجاد گفتمان تقریب و نهادینه کردن نگاه تقریبی در انسان، مراکز تقریبی و پژوهشی مانند دانشگاه مذاهب اسلامی هستند، خاطر نشان کرد که حیدر العبادی نخست وزیر عراق درخواست تأسیس مدلی مثل دانشگاه مذاهب را در کشور خود داده است و زمینه تأسیس چنین دانشگاهی در عراق و لبنان و افغانستان فراهم است.

وی ادامه داد:ما با شخصیتهایی از حوزه و دانشگاههای هند ملاقاتهایی داشته ایم  و تفاهم نامه هایی نیز به  امضا رسانده ایم و خواهان گسترش ارتباطات خود با مراکز علمی و دانشگاهی هندوستان هستیم؛ در سفری که ماه آینده به هندوستان خواهیم داشت، در این زمینه بیشتر گفتگو خواهیم کرد؛ تبادل دانشجو، ارتباطات علمی و نشستهای علمی و آکادمیک بین دو کشور باید افزایش پیدا کند.

دکتر مختاری افزود: ما اشتراکات علمی، ادبی و دینی فراوانی با هندوستان داریم و آمادگی داریم به دانشجویانی که قصد ادامه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه مذاهب دارند، بورسیه تحصیلی اعطا کنیم.

رئیس دانشگاه مذاهب در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد:علما نقش مهمی در آگاهی بخشی به جامعه دارند و به عبارتی مسؤولیت علما پیامبر گونه است، مأموریت همه ما علما این است که اسلام را همانگونه که هست معرفی کنیم؛ پیامبر ما رحمت للعالمین است و تلاش زیادی برای هدایت مردم به راه راست و حقیقی و مقابله با افراط گرایی و گمراهی کرد.

دکتر مختاری ادامه داد:عامل موفقیت رسول اکرم(ص) مهربانی و دلسوزی ایشان بود؛ در قرآن کریم صفات مختلفی از پیامبر اکرم(ص) ذکر شده است، اما بر این دو صفت تأکید فراوان شده است؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با میهمانان کنفرانس وحدت فرمودند: آیا اگر امروز پیغمبر(ص) در مدینه بودند، تحمل این همه کشتار و خونریزی را داشتند؟ آیا تحمل می کردند که مسجدی توسط مسلمانان بر سر خود مسلمانان  خراب شود؟

وی افزود:از این جهت علما نقش مهم و پیامبر گونه ای در آگاهی دادن به مردم و معرفی اسلامی واقعی به آنان دارند، دکتر مختاری خاطر نشان کرد که تمام منشورات، آثار، مقالات و جلسات و فعالیتهای دانشگاه مذاهب در همین راستاست و می خواهد نشان بدهد که اسلام دین رحمت و حافظ عزت انسانهاست.

پس از پایان سخنان دکتر مختاری، هدیه ای از طرف وی به هیأت هندی اهدا شد، هیأت هندی نیز متقابلا کتابی را به نشان هدیه به دکتر مختاری اهدا کرد.

در ادامه این جلسه، “دکتر جهانگیری” مسؤول بخش بین الملل دانشگاه مذاهب، توضیحاتی درباره این دانشگاه و زمینه های همکاری آن با دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی هندوستان ارائه داد.

وی ضمن اشاره به فعالیتها و سوابق دانشگاهی و  حوزوی دکتر مختاری به ذکر تاریخچه ای از دانشگاه مذاهب پرداخت و گفت: این دانشگاه 30 سال پیش تأسیس شده است و ویژگیهای متمایزی نسبت به دیگر دانشگاهها دارد، از جمله اینکه ما در این دانشگاه جزئیات دقیق تاریخ اسلام، علوم قرآن و کلام و فقه از همه مذاهب را با دید احترام می خوانیم.

در ادامه، هیأت هندی سؤالاتی پیرامون ادامه تحصیل و شرکت در دوره های آموزشی دانشگاه مذاهب مطرح کردند و پیشنهاداتی نیز برای همکاری بیشتر بین دو طرف ارائه دادند.

پایان بخش حضور هیأت هندی در دانشگاه مذاهب، بازدید از کتابخانه این دانشگاه بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *