آیت الله دکتر مختاری در نشست «تقریب و تمدن نوین اسلامی» از سلسله‌ نشست‌های تخصصی پنجمین “نمایشگاه کتاب دین” اظهار کرد: ترکیب واژگانی تمدن سازی نوین اسلامی حاوی یک هدف بلند معنایی و آرمانی است…

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در نشست تخصصی نمایشگاه کتاب دین: در تمدن نوین اسلام نگاه تک‌ساحتی وجود ندارد / تولید فکر و ایده در تشکیل تمدن نوین اسلامی ضرورت دارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: در تمدن نوین اسلامی نگاه تک ساحتی وجود ندارد بلکه اسلام، نگاه جسمانی و ملکوتی به انسان دارد و این مسئله از قرائت‌های مهم در نگاه اسلامی و تمدن نوین اسلامی است.

آیت الله دکتر مختاری در نشست «تقریب و تمدن نوین اسلامی» از سلسله‌ نشست‌های تخصصی پنجمین “نمایشگاه کتاب دین” اظهار کرد: ترکیب واژگانی تمدن سازی نوین اسلامی حاوی یک هدف بلند معنایی و آرمانی است. بحث تمدن اسلامی از گذشته تا کنون ترکیبی متداول بوده و همچنان نیز متداول است اما اکنون بحث بر سر تمدن سازی نوین اسلامی است.

وی افزود: تعبیر من از “تمدن سازی اسلامی”، دینی‌سازی دو قلمرو دنیوی و اُخروی انسان در شئون مختلف است.

معناگرایی و ترویج فرهنگ اسلام از جمله مؤلفه‌های راهبردی تحت تأثیر پیروزی انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: اگر ما بر اساس کتاب و سنت‌هایمان به دین اسلام نظر بیاندازیم، خواهیم دید، دین پدیده‌ای فرا زمانی است و زمان نمی‌شناسد و در ضمن مرز جغرافیایی یعنی عرب و عجم هم برایش فرقی ندارند و متناسب با فطرت آدمی پیش می‌رود.

دکتر مختاری ادامه داد: معناگرایی و ترویج فرهنگ اسلام از جمله مؤلفه‌های راهبردی است که تحت تأثیر پیروزی انقلاب اسلامی در ساحت تقریب مذاهب اسلامی شکل گرفت.

وی عنوان کرد: بی تردید انقلاب اسلامی ایران با بهره گیری از استراتژی راهبردی وحدت امت اسلامی، تقریب و هم‌گرایی مذاهب اسلامی را در چارچوب سیاست‌های کلان نظام، پی‌ریزی می‌کند.

 امروز در دنیا به دنبال تقارب دین و علم هستند

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این که امروز در دنیا به دنبال تقارب دین و علم هستند، تصریح کرد: با برپایی نشست‌های علمی و حلقه‌های مطالعاتی در دانشگاه‌های اروپایی شاهد این موضوع هستیم که آن‌ها در جهت تقارب علم و دین حرکت می‌کنند؛ شاید در گذشته دین را در مقابل علم می‌دیدند اما امروز در مراکز آکادمیک غرب همه به این سمت پیش می‌روند که علم و دین در کنار هم باشد.

وی گفت: برگزاری نشست های علمی مختلف در دانشگاه های بین‌المللی جهان، شاهدی بر این مسئله است که موضوعات ارائه شده در این نشست‌ها، بیشتر در جهت تقارب علم و دین بوده است.

علم، معنویت و حکمت مهم‌ترین وجوه مشترک شیعه و اهل سنت

استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه مولفه‌های سه گانه علم، معنویت و حکمت را مهم‌ترین وجه مشترک اهل سنت و اهل تشیع دانست و یادآور شد : آموزه‌های ذکر شده، جنگ‌ها، تفرقه‌ها و اختلافات را میان مذاهب اسلامی برطرف خواهد کرد و موجب تقویت همزیستی برادرانه خواهد شد.

دکتر مختاری تحقق صلح جهانی را معلول بسط و گسترش معنویت جهانی با بهره گیری از عدالت عنوان کرد و گفت: صلح جهانی بر مبنای معنویت و عدالت جهانی است، عدالتی که برای رسیدن به کرامت انسانی و معنوی است و همه ادیان، ارزشمندی آن را می‌پذیرند و از نیکو بودن عدالت سخن می‌گویند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش حکمت و عقلانیت را به عنوان مولفه حیاتی برای مقابله با جنگ طلبی گروه‌های تکفیری برشمرد و افزود: قرآن کریم و سیره ائمه اطهار (ع) بر مبنای مبغوضیت و عدم محبوبیت جنگ طلبی و ضرورت عقل گرایی و رجوع به حکمت و خرد در معادلات و ساختارهای جهانی دستور داده است.

لزوم تغییر نوع نگاه قرائت خود از دین برای تمدن سازی نوین اسلامی

وی اظهار کرد: اگر به دنبال تمدن سازی نوین اسلامی هستیم باید نوع نگاه قرائت خود از دین را تغییر دهیم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: یکی از نواقض غرب این است که نگاه تک ساحتی به انسان دارد و آنچه که موجب نابودی مارکسیست شد و در حال حاضر نیز مشکلات زیادی را برای لیبرالیسم به وجود آورده است، همین نگاه تک بعدی و تک ساحتی است.

دکتر مختاری ادامه داد: در تمدن نوین اسلامی نگاه تک ساحتی وجود ندارد بلکه اسلام، نگاه جسمانی و ملکوتی به انسان دارد و این مسئله از قرائت‌های مهم است که در نگاه اسلامی و تمدن نوین اسلامی وجود دارد.

تولید فکر از مهمترین مولفه های تمدن نوین اسلامی

وی با اشاره به این که متاسفانه ما در تولید علم و ایده عقب هستیم درحالی که اگر تمدن نوین اسلامی بخواهد شکل بگیرد، تولید فکر و ایده ضرورت دارد، افزود: تولید فکر از مولفه‌هایی است که می‌تواند تمدن نوین اسلامی را به صورت جهشی شکل دهد، البته باید توجه داشته باشیم که تقلید از علوم و دانش‌های غیر اسلامی نمی‌تواند در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی کمک کند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پایان تاکید کرد: مقام معظم رهبری بارها به تشکیل کرسی‌های آزاد اندیشی تأکید کرده‌اند و حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشور باید به مسئله تولید فکر و ایده توجه داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *