نشست خبری آیت الله دکتر مختاری /وحدت مذاهب اسلامی مقدمات ظهور و حکومت عدالت گستر را فراهم می‌کند

نشست خبری آیت الله دکتر مختاری رییس دانشگاه مذاهب اسلامی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با تأکید بر این موضوع که دشمنان با ایجاد گروه‌های افراطی در بین شیعیان و برادران سنی به دنبال تأمین منافع خود هستند، گفت: گروه‌های افراطی به دنبال ایجاد فتنه و نفاق هستند. رسالت آگاهی بخشی و تنویر جامعه به خصوص برای نسل جوان به دوش عالمان دینی است. آن‌ها باید جامعه را یکپارچه و متحد کنند و امت واحده را شکل بدهند چرا که یکی از مقدمات و مبادی ظهور تشکیل حکومت واحد است.

آیت الله محمدحسین مختاری –رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی- در گفت‌وگو با ایسنا، با تبریک هفته وحدت و با بیان این موضوع که امروز بیش از هر زمانی ضرورت حفظ وحدت و انسجام و یکپارچگی میان پیروان مذاهب اسلامی در همه آحاد مسلمانان روشن و هیچ ابهامی در این عرصه وجود ندارد، اظهار کرد: آیات و روایات متعددی در مورد حفظ وحدت داریم. آیات قرآن کریم به حفظ وحدت هم در بین ادیان و هم به حفظ وحدت در بین مذاهب اسلامی تاکید دارد. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید آنچه محور مشترک در بین جوامع اسلامی است تمسک به وحدت است و نمونه آن آیه« ۱۰۳ سوره آل عمران» است: «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا» است. مفسران قرآن و اسلام این آیه را اینگونه تفسیر می‌کنند که باید به قرآن وآموزه‌های اسلام چنگ بزنیم و گرد آموزه‌های وحیانی دین جمع شویم. امروز وحدت بحث مهم و ارزشمندی است که می‌تواند مسلمانان را از تفرقه و پراکندگی حفظ کند و این مأموریتی برای تمام مسلمانان است و همچنین حفظ وحدت رسالتی بر دوش عالمان دینی و تمام علاقه‌مندان به دین مبین اسلام است.

 راه جذب رضایت خداوند در آیات قرآنی

مختاری ادامه داد: مطالعاتی که در زمینه اسلام و اسلام شناسی صورت می‌گیرد باید به این مسئله تأکید کند، منبع و همزیستی مسالمت‌آمیز در دین اسلام یک اصل پذیرفته شده است و روایاتی از پیامبر اکرم (ص) ‌ و ائمه اطهار (ع) داریم که تمام مسلمانان باید به یکدیگر احترام بگذارند و در برابر دشمنان صف واحدی داشته باشند. اگر این گونه رفتار نکنند باعث غضب الهی می‌شوند. حفظ وحدت و تمسک به آن جلب رضایت الهی را به دنبال دارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: در جهان امروز استکبار و دشمنان دین به دنبال ایجاد تفرقه هستند و وقتی نمی‌توانند از طریقی منافع خود را تأمین کنند گروه‌های افراطی را در بین جوامع اسلامی راه‌اندازی می‌کنند که آن‌ها دارای اندیشه‌های خشن، نامعقول و افراط گرا هستند و فهم و تفسیر آن‌ها برخاسته از جهل و انجماد فکری است و از سوی دشمنان تحریک می‌شوند. ممکن است بعضا در میان شیعیان نیز گروه‌های افراطی وجود داشته باشند که این‌ها مولود دست استکبار جهانی هستند. سنی آمریکایی و شیعه انگلیسی نمونه این گروه‌های افراطی‌اند. این گروه‌ها به دنبال ایجاد نفاق و تفرقه هستند و دشمن از این طریق منافع خود را تأمین می‌کند.

وحدت میان مذاهب اسلامی مقدمات ظهور و حکومت عدالت گستر را فراهم می‌کند

او گفت: استکبار امروز در عراق گروه‌های افراطی را تشویق می‌کند که بین خود شیعیان نیز اختلاف بیاندازند و در میان اهل سنت هم همین طور رفتار می‌کنند و درصدد هستند با حضور در کشورهای اسلامی منافع خود را تأمین کنند. می‌بینیم که آن‌ها در بحرین، عربستان، افغانستان و لبنان حضور دارند. اینجا باید هوشیاری مسلمان و عالمان دینی را داشته باشیم. جمع صاحبان قلم و خطابه باید به مردم آگاهی بدهند و آن رسالت آگاهی بخشی و تنویر جامعه به خصوص برای نسل جوان بر عهده عالمان دینی است که باید جامعه را متحد و یکپارچه کنند. آن‌ها به دنبال ضربه زدن به اصل اسلام و آموزه‌های اسلام هستند و ما باید امت واحده را شکل بدهیم چرا که این امت واحده یکی از مقدمات ظهور است.

مختاری ادامه داد: یکی از مقدمات و مبادی تشکیل حکومت امام عصر (عج) آگاهی جمعی مسلمین است. وحدت میان مذاهب اسلامی باعث می‌شود که مقدمات حکومت عدالت گستر در کل گیتی فراهم شود. تمام مسلمانان و حتی سایر ادیان به منجی و ظهور اعتقاد دارند. شاید در مصادیق آن اختلاف باشد اما در اصل ریشه‌کنی ظلم و حضور منجی بشریت یک عقیده مشترک میان پیروان مذاهب اسلامی است. ما باید امت واحده را شکل بدهیم و از اختلاف و تفرقه پرهیز کنیم تا از این طریق زمینه‌سازی ظهور فراهم شود و همه گرد یک پرچم جمع شویم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *