آیت الله دکتر مختاری در دیدار معاون وزیر حج افغانستان: فلسفه دانشگاه مذاهب اسلامی مبارزه با افراط گرایی و خط مقدم مبارزه با آن است/ عبدالحکیم منیب:دانشگاه مذاهب اسلامی نمونه‌ ای بسیار زیبا در عرصه تقریب است

معاون وزیر حج افغانستان در دیدار با دکتر مختاری:

دانشگاه مذاهب اسلامی نمونه‌ ای بسیار زیبا در عرصه تقریب و کار بسیار عمیق در زمینه وحدت است

آیت الله دکتر مختاری در دیدار معاون وزیر حج افغانستان:

فلسفه دانشگاه مذاهب اسلامی مبارزه با افراط گرایی و  و خط مقدم مبارزه با افراطی گری است

_Q8A1__6_

به گزارش روابط عمومی، مولوی عبدالحکیم منیب معاون وزیر حج و اوقاف افغانستان و هیئت همراه ضمن حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی و بازدید از کتابخانه مرکزی و بخش های مختلف با حجت الاسلام و المسلمین دکتر مختاری ریاست و معاونین دانشگاه دیدار و در نشستی مشترک کرد.

دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در این دیدار و نشست مشترک ضمن خوشامد به هئیت کشور دوست و برادر افغانستان،  به جایگاه دانشگاه مذاهب اسلامی در نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: « در نظام ما شخص اول رهبری معظم انقلاب است که دانشگاه مذاهب به دستور ایشان تاسیس گردید و معظم له بسیار حساس هستند که مبادا حتی کلامی گفته شود که موجب انشقاق و تفرقه گردد.

فلسفه دانشگاه مذاهب اسلامی مبارزه با افراط گرایی و  و خط مقدم مبارزه با افراطی گری است

وی با بیان اینکه امروزه بحث وحدت یک راهبرد و دستور است، تصریح کرد: فلسفه دانشگاه مذاهب اسلامی مبارزه با افراط گرایی و افراطی گری است. متاسفانه امروز گروهی اندک با افکار باطل، خشن، افراطی و منحرف به نام اسلام، پیامبر و مقدسات اعمال شنیع غیر عقلی، غیرمنطقی و کاملا ضد انسانی و ضددینی انجام می دهند که هیچ رحم و مراقبتی به انسان ندارند. از پیر و جوان، خردسال و مرد را قربانی افکار خود کردند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی یادآور شد: سالهاست که کشور دوست و برادر افغانستان نیز قربانی این افکار منحط و نامعقول است اما افراد مجاهد، مسلمان و مقاوم در برابر این فرقه های افراطی ایستادند و با پایداری و ایستادگی و مقاومت با آنها مبارزه کردند.

نقش موثر و خطیر علما و اندیشمندان اسلامی در مبارزه با این جریان های افراطی

دکتر مختاری  در ادامه به نقش موثر و خطیر علما و اندیشمندان جامعه در مبارزه با این جریان های خطرناک اشاره و تاکید کرد: امروز نقش علما و اندیشمندان آگاهی بخشی به عموم جامعه به ویژه نسل جوان و تنویر افکار عمومی است. متاسفانه گاهی کم کاری ها و مسئولیت ناپذیری بخشی از آنها باعث گسترش این افکار و اشاعه شیطنت های صهیونیزم و آمریکا شده است در حالیکه پشت سر این جریان ها و گروه های افراطی و تکفیری، استکبار جهانی و صهیونیزم بین الملل است. لذا اگر علمای اسلام بر مسئولیت حقیقی و پیامبر گونه خود عمل می کردند و جامعه را با مدارا و رحمت و نگاه اخوت آمیز آگاهی می دادند این مشکلات را نداشتیم.

تحقق وحدت نظری، علمی و علمی در دانشگاه مذاهب اسلامی با حضور پیروان مذاهب مختلف

وی بیان داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی در خط مقدم مبارزه با افراطی گری است و به صورت نظری، عملی و علمی در این مجموعه مصمم است و عزم راسخ در ریشه کن کردن این افکار منحط دارد و تاکنون هم اینگونه بوده است که از مذاهب مختلف اسلامی دانشجویان و اساتید مشغول تحصیل علم هستند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین از حضور و تحصیل تعداد قابل توجهی از دانشجویان افغانستانی در این دانشگاه از آمادگی برای پذیرش تعداد بیشتری از دانشجویان  از این کشور خبرداد و گفت: ما معتقدیم بحث وحدت یک راهبرد است و امام و رهبری  بر این مسئله تاکید داشتند و دارند و در این دانشگاه نیز خط قرمز ما بحث وحدت است.

معاون وزیر حج و اوقاف افغانستان: دانشگاه مذاهب اسلامی از مهم ترین و دلنشین ترین بخش هایی بود که تاکنون بازدید کردم

در ادامه این نشست مولوی عبدالحکیم منیب معاون وزیر حج و اوقاف افغانستان نیز ضمن ابراز خرسندی از حسن استقبال دانشگاه مذاهب اسلامی از وی و  هیئت همراه به طرح برخی سوالات در مورد جایگاه اهل سنت در ایران پرداخت که از سوی اساتید اهل سنت ؛ استاد مولوی اسحاق مدنی از علمای حنفی مذهب و دکتر ویسی از استادان شافعی مذهب دانشگاه پاسخ داده شد.

وی همچنین با ابراز خرسندی بسیار از وجود چنین دانشگاهی در ایران که دربرگیرنده اتباع و پیروان همه مذاهب است، گفت: این دانشگاه از مهم ترین و دلنشین ترین بخشهایی بود که در ایران مورد بازدید قرار گرفته است.

دانشگاه مذاهب اسلامی نمونه‌ ای بسیار زیبا در عرصه تقریب و کار بسیار عمیق در زمینه وحدت است

_Q8A1__2_

معاون وزیر حج و اوقاف افغانستان اظهار داشت: حضور دانشجویان شیعه و سنی و اساتید مذاهب مختلف در کنار همدیگر در دانشگاه مذاهب اسلامی نمونه‌ ای بسیار زیبا در عرصه تقریب و کار بسیار عمیق در زمینه وحدت است و این برای عالم اسلام یک ضرورت است که در زمینه تقریب وحدت کار کند.

همچنین در ادامه این نشست مولوی اسحاق مدنی از علمای اهل سنت ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز بیان داشت که ایران و افغانستان یک کشور فرهنگی هستند اگرچه مرزهای سیاسی آن ها جدا از هم می باشد و دانشجویان افغانستانی دانشگاه جزء دانشجویان ساعی و سختکوش دانشگاه هستند.

استاد دانشگاه مذاهب اسلامی خصیصه منحصر بفرد این دانشگاه را تدریس فقه هر مذهب توسط استاد آن دانست و تصریح کرد:  کتابخانه دانشگاه نیز کتب و منابع اصیل همه مذاهب را دارا است و در زمینه تالیف و انتشار کتاب آزادی مثال زدنی ای در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

دکتر گلرو معاون توسعه، پشتیبانی و مدیریت منابع دانشگاه نیز در این جلسه به توطئه ­های دشمنان اسلام اشاره کرد و مهم­ترین آن را تلقین عدم امکان همزیستی مسلمانان زیر گنبد آسمان عنوان کرد و افزود: این در حالی است که مسلمین اثبات کرده اند که در مناطق مختلف حتی با ازدواج های بین مذهبی صورت گرفته توانسته اند حتی زیر سقف خانه ها بدون تعرض به اندیشه های هم دیگر حیات مسالمت آمیزی را با هم داشته باشند.

وی سپس به تبیین برخی مباحث مالی بین المللی پرداخت و با عنوان کردن اینکه اگر مسلمانان به استفاده از تولیدات کشورهای مسلمان تعصب داشته داشته باشند چه آثار مالی بیشماری ممکن است در جامعه داشته باشد که نخستین گام برای رشد و توسعه پایدار اسلامی یادگیری هم صحبتی مسلمانان با یکدیگر می باشد.

دکتر جهانگیری، مدیرکل دفتر همکاری های علمی و بین المللی نیز به معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی پرداخت و رسالت دانشگاه مذاهب اسلامی را پرداختن علمی به موضوعات مرتبط با امت اسلامی عنوان کرد.

وی افزود: برای پرداختن به این رسالت در دوره مدیریت جدید دانشگاه تصمیم بر این شد که فعالیت های بین المللی بیش از پیش تعقیب شود که در نتیجه آن تفاهم نامه های مختلف علمی و آموزشی با دانشگاه های مختلف در اندونزی، روسیه، آذربایجان، افغانستان، لبنان، هند و… منعقد گردیده است.

مدیرکل همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه همچنین افزود: درخواست های همکاری مخصوصا از دانشگاه های مختلف افغانستان ازجمله دانشگاه راه سعادت، بلخ و کابل برای همکاری انجام گرفته است.

دکتر ویسی از استادان اهل سنت و عضو هیئت علمی دانشگاه نیز به تبیین نحوه عملکرد دانشگاه در زمینه تدریس و ترویج فقه تقریبی پرداخت و اشاره کرد که مقارنه بودن مباحث مطروحه در مقاطع تحصیلات تکمیلی از ویژگی های تدریس فقه و اصول در دانشگاه مذاهب اسلامی می باشد.

وی ویژگی تقریبی بودن را از اهم اوصاف اساتید دانشگاه دانست و افزود: در زمینه عملی در سطح جامعه ایران نیز که مرکب از اقوام و مذاهب مختلف است دانشگاه مذاهب اسلامی دارای آثاری بوده است که مهم ترین آن تحکیم وسطیت و اعتدال در جامعه می باشد.

در پایان لوح و تندیس یادبود دانشگاه توسط دکتر مختاری به معاون وزیر حج و اوقاف افغانستان اهدا گردید.

_Q8A1__9_

_Q8A1__11_

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *