به دعوت دانشگاه رودن مسکو؛ نشست علمی «هرمنوتیک و فهم متن» با سخنرانی آیت الله دکتر مختاری برای دانشجویان و اساتید شرق شناسی و فلسفه به زبان انگلیسی برگزار شد

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در نشست علمی در جمع استادان و دانشجویان شرق شناسی و فلسفه دانشگاه رودن(دوستی ملل) مسکو به تبیین موضوع «هرمنوتیک و فهم متن از منظر فلاسفه غرب و اسلامی» به زبان انگلیسی پرداخت و به سوالات متعدد آنها در این ارتباط پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ هیئت تقریبی دانشگاه مذاهب اسلامی متشکل از آیت الله دکتر محمد حسین مختاری؛ رئیس دانشگاه، مولوی نذیر احمد سلامی نماینده اهل سنت مجلس خبرگان رهبری، دکتر صابری معاون آموزشی و دکتر جهانگیری مدیرکل دفترهمکاریهای علمی بین المللی دانشگاه در جریان سفر به کشور روسیه دیدارها، بازدید ها و گفت وگوهای زیادی در دانشگاه و مراکز علمی این در مسکو داشتند و در میزگردها و سمینارهای مختلف به سخنرانی پرداختند.

دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و هیئت همراه امروز با حضور در دانشگاه رودن مسکو یا همان(دانشگاه دوستی ملل) به عنوان یکی از دانشگاه های مهم و برجسته کشور روسیه که از بیش از 150 کشور جهان دانشجو دارد و در تنوع رشته های آموزشی نیز پیشتاز و اولین دانشگاه در این خصوص است، ضمن دیدار با رئیس و معاونین این دانشگاه در جمع اساتید، معاونین و دانشجویان خارجی و روسی آن در نشست عملی شرکت کرد.

در این نشست علمی دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که تحصیلات آکادمیک و دکترای تخصصی در رشته هرمنوتیک از دانشگاه های طراز اول اروپایی دارد، مطالب خود را با عنوان «هرمنوتیک و فهم متن از منظر فلاسفه غرب و اسلامی» به زبان انگلیسی ارائه کرد.

رسالت هرمنوتیست ها توصیف اهداف فهم کامل و تبیین موانعی است که در این راه وجود دارد

وی با بیان این که “هرمنوتیک” علم، هنر و یا فن تاویل است و به تعبیری می توان از آن به عنوان “نظریه” یا “فلسفه تفسیر معانی” یاد کرد، گفت:  هرمنوتیک در پی سنجش ارتباط میان دو حوزه مختلف یعنی حوزه متن و افرادی است که در پی جستجوی فهم آن هستند. بنابراین اشکال، تصاویر، نشانه ها، گفتارها و رفتارها، اصوات و مکتوبات و به طور کلی هر پدیده‎ی معنا دار در مقام تفسیر و فهم قرار میگیرد.

استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه افزود: اگر هدف هنرِ تفسیر کمک به آدمی در جهت کسب فهم کامل می باشد در این صورت رسالت هرمنوتیست ها توصیف اهداف این فهم و تبیین موانعی است که در این راه بایستی بر آنها غلبه کرد و نیز تبیین روش هایی است که باید برای دستیابی به هدف مطلوب مورد استفاده قرار گیرد.

“علم هرمنوتیک” بنیان تمام دانش هایی است که با فهم پدیده ها سر و کار دارند

دکتر مختاری با اشاره به این که “علم هرمنوتیک” بنیان تمام دانش هایی است که با فهم پدیده ها سر و کار دارند، بیان داشت: هرمنوتیک دو هدف دارد؛ نخست حصول اطمینان از دریافت معنای دقیق یک واژه، جمله عبارت و غیر آن. دوم کشف ساختارهایی که به شکل نمادین در آنها وجود دارد. در حقیقت بحث اصلی هرمنوتیک این است که فرآیند فهمیدن چگونه صورت میگیرد و معنا چگونه از شخصی به شخص دیگر منتقل می‎شود.

وی ادامه داد: هرمنوتیک اغلب با متن، پیام و نشانه ها سرکار دارد و به این علت است که با حوزه های گوناگون نظیر الهیات، فلسفه، نقد ادبی، زیبایی شناسی و امثال آن ارتباط دارد. هرمنوتیک ذاتا ماهیتی میان رشته ای دارد و اساسا تمامی بیانات انسانی که پیچیده تر از پیام های آموزشی مستقیم است امکان دارد به تناسب آن نیاز به تفسیر های پیچیده تری داشته باشد.
4_5864036372418921190

استاد فلسفه حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: هرمنوتیک 3 سطح روش شناسی که اصطلاحاً به آن هرمنوتیک کلاسیک اطلاق می شود و سطح معرفت شناسی که به آن هرمنوتیک رمانتیک می گویند و نیز سطح هستی شناسی که از آن به عنوان هرمنوتیک فلسفی یاد می شود، تقسیم می گردد.

نقطه نظرات مفسران و فلاسفه اسلامی با آرای هرمنوتیست های کلاسیک و رمانتیک همخوانی دارد

وی با اشاره به ویژگی های این سه سطح از روش شناسی هرمنوتیک گفت: در دوره نخست قصدیت مولف و نیت پدید آورنده متن محوریت دارد ولی دوره سوم یعنی هرمنوتیک فلسفی کاملا وجود شناسانه است و محوریت با مفسر و خواننده است که مورد نقد برخی از فلاسفه غرب قرار گرفته است.

دکتر مختاری یادآور شد: نقطه نظرات مفسران و فلاسفه اسلامی نیز با آرای هرمنوتیست های کلاسیک و رمانتیک همخوانی دارد و وجوه اشتراک فراوانی میان آنها وجود دارد.

گفتنی است رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در این نشست به سوالات متعدد دانشجویان و استادان حاضر در نشست که با استقبال آنان روبرو شده بود در خصوص موضوعات مختلف پاسخ داد.

این نشست و سایر دیدارهای هیئت تقریبی دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان سفر به روسیه از شبکه تلویزیونی این کشور پخش خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *