جلسه 1 (طهارت- ماء مستعمل)

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه اول درس خارج فقه 97-98 (طهارت)                              4/7/97

(طهارت- ماء مستعمل)

[فصل في الماء المستعمل في رفع الحدث الأكبر و الأصغر]

«الماء المستعمل في الوضوء طاهر مطهّر من الحدث و الخبث، و كذا المستعمل في الأغسال المندوبة. و أمّا المستعمل في الحدث الأكبر، فمع طهارة البدن لا إشكال في طهارته و رفعه للخبث، و الأقوى جواز استعماله في رفع الحدث أيضاً و إن كان الأحوط مع وجود غيره التجنّب عنه. و أمّا المستعمل في الاستنجاء و لو من البول، فمع الشروط الآتية طاهر و يرفع  الخبث أيضاً، لكن لا يجوز استعماله  في رفع الحدث، و لا في الوضوء و الغُسل المندوبين».

مرحوم سید یزدی؛ صاحب عروة در این مسأله می­خواهند حکم ماء مستعمل را بیان کنند. ایشان ماء مستعمل را به چهار قسم تقسیم کردند و احکام هر قسم را توضیح دادند.

قسم اول: راجع به آبی است که در رفع حدث اصغر به کار می­رود و استعمال می­شود.

مثلا انسان با یک آبی وضو می­گیرد(رفع حدث اصغر)، بعد یک طشتی هم آنجا می­گذارد و غساله وضوء در آن طشت جمع می­شود، این آب به عنوان غساله وضوء چه حکمی دارد؟ صاحب عروة می فرمایند: هم طاهر (پاک) است و هم مطهر (پاک کننده) است، یعنی می­شود با آن آب، حدث و خبث را تطهیر کرد. حکم غساله غسل­های مستحبی، همانند حکم غساله وضوء می­باشد. غسل مستحبی مثل غسل جنابت نیست که رافع حدث اکبر باشد. پس اگر کسی بیاید و غسل مندوبه انجام دهد، غساله آن که در یک طشتی جمع شده است، هم طاهر است و هم مطهر، مِنَ الحَدَثِ وَ الخَبَث.

پس نظر صاحب عروة در قسم اول این است که با غساله وضوء و با غساله غسل مندوبه، می شود وضو گرفت و شیء متنجس را تطهیر کرد.

قسم دوم: راجع به آبی است که در رفع حدث اکبر به کار می­رود و استعمال می­شود. مانند غسل جنابت، غسل استحاضه، غسل حیض، غسل مسّ میت، همه این غسل­ها رفع حدث اکبر می­کنند. حال بحث در غساله این غسل­ها است، مثلا شخصی جُنُب شده است و سپس غسل کرده است، آب آن غسل در طشتی جمع شده است، این آب جمع شده چه حکمی دارد؟ آیا می­شود با این آب وضو گرفت؟ آیا این آب رافع حدث اصغر می باشد؟ صاحب عروة می­فرمایند: اولاً این آب پاک است، یعنی می­شود شیء نجسی را با آن تطهیر کرد. اما در مورد اینکه این آب رافع حدث و خبث است، اختلاف وجود دارد. به عبارت دیگر بین علماء اختلاف است که آیا می­شود با آن آب وضوء گرفت یا خیر.

بعضی از بزرگان این اجازه را نمی­دهند. اما ایشان می­فرمایند: اقوی این است که می­شود، یعنی رافع حدث اصغر است و می­شود با آن آب وضو گرفت.

قسم سوم: غساله استنجاء است. مثلا غساله استنجاء در یک ظرفی جمع شده است، حکم این آب چیست؟ طبق شرایطی که بعدا ذکر خواهیم کرد، این غساله استنجاء پاک است، اما بحث در این است که آیا می­شود با آن رفع حدث کرد؛ وضو گرفت یا غسل مستحبی کرد؟ مرحوم سید صاحب عروة می­فرمایند: وضو نمی­شود گرفت، ولی رافع خبث است، یعنی اگر یک شیئی نجس بود، با این غساله استنجاء می­شود آن را تطهیر کرد.

حضرت امام رحمة الله علیه می­فرمایند: این بحث­ها طرح کردنش خوب نیست، نمی شود با آن وضو گرفت، زیرا در انسان یک تنفری نسبت به آن غساله­ها وجود دارد، و دوست ندارد سراغ این آب­ها برود

قسم چهارم: غساله سایر خبث­ها و نجاسات

آیا می­شود با آن غساله، متنجسی را تطهیر کرد یا نه؟ قطعا با آن وضوء نمی شود گرفت، حالا بحث باید کرد که آیا غساله سایر نجاسات پاک است یا نه؟ مرحوم سید صاحب عروة آن را ذکر کرده­اند و حواشی زیادی هم دارد.

و صلی الله علی محمد و آل محمد

 

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2018/10/4-مهر-00فقه.mp3[/QR]

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2018/10/جلسه-اول-درس-خارج-فقه-طهارت.pdf[/QR]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *