آیت الله دکتر مختاری :ماهیت کار دانشگاه بین المللی است و همه برای نظام و سربلندی آن کار می کنیم و بی شک معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی دلیلی محکم بر صداقت جمهوری اسلامی ایران در بحث وحدت و تقریب می باشد.

رییس دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه؛ دکتر محمدحسن شیخ الاسلامی ضمن حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی با جناب آقای دکتر مختاری رئیس و معاونین دانشگاه دیدار و  زمینه ها و راهکارهای همکاریهای مشترک را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش روابط عمومی، در ابتدای این دیدار آیت الله دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ضمن خیر مقدم به دکتر شیخ الاسلامی و ابراز خرسندی از این دیدار با ارائه گزارشی از فلسفه تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی اهداف و چشم اندازهای این دانشگاه گفت: دانشگاه در عرصه بین المللی برای رسیدن به  آنچه مقام معظم رهبری فرمودند که این دانشگاه باید در عرصه جهان اسلام بدرخشد و مرجعیت علمی داشته باشد، ظرفیت خوبی دارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: ما معتقدیم دانشگاه باید مطابق با استانداردها و ملاکهای آکادمیک و علمی دنیا باشد تا بتواند تاثیر گذار بوده و در رقابت با دانشگاه های دنیا موثر باشد. دانشگاه مذاهب اسلامی تنها دانشگاهی است که پیروان همه مذاهب اسلامی در کنار هم تحصیل می کنند و  زندگی مسالمت آمیز را تجربه می کنند.

دکتر مختاری با اشاره به این که اعضای هیئت امنای این دانشگاه متشکل از نماینده های مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزرا و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برجسته است، گفت:  به لحاظ نظری و عملی با حضور استادان و دانشجویان مذاهب مختلف در این دانشگاه تقریب شکل می‎گیرد و ما در هر کشوری که این ایده که در قالب دانشگاه مذاهب اسلامی اجرا  می شود را مطرح می‌کنیم مورد استقبال قرار می‌گیرد و برایشان بسیار جالب است.

وی  از راه اندازی شعب جدید دانشگاه در داخل و خارج از کشور خبرداد و افزود: در حال رایزنی برای راه اندازی شعبه های دانشگاه در داخل و خارج از کشور هستیم و  این از مطالبات جدی علمای اهل سنت است که امیدواریم بتوانیم در این راستا از ظرفیت‌های دانشکده مطالعات وزارت خارجه  به صورت مشترک استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی برگزاری دوره های کوتاه مدت اسلام شناسی با نگاه تقریبی بهره مندی از اساتید دانشگاه را از جمله زمینه های همکاری مشترک عنوان کرد و بیان داشت: سند چشم انداز  پنج ساله دانشگاه مذاهب اسلامی را تهیه کرده و خدمت رهبر معظم انقلاب فرستادیم و به دنبال این هستیم با راه اندازی رشته های جدید از جمله روابط بین الملل، مدیریت، حقوق بین الملل، اقتصاد اسلامی، شهرسازی و معماری اسلامی دانشگاه  را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دهیم.

IMG_3306

رییس دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه: استقبال از پیشنهاد دانشگاه مذاهب برای همکاریهای علمی، آموزشی و پژوهشی

در این دیدار دکتر شیخ‌الاسلامی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی و آغاز همکاریهای مشترک، گفت: دانشکده روابط بین الملل اولین موسسه برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه می باشد که در حال حاضر در چهار رشته روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای، دیپلماسی در سازمانهای بین المللی و مطالعات جهان با گرایش های مختلف دانشجو می گیرد.

وی افزود: آموزش دانشجویان برای وزارت امور خارجه ماموریت اصلی ما است و در عرصه دیپلماسی عمومی نیز  تمرکز در برگزاری دوره‌های کوتاه مدت انجام می شود و با دانشگاه های مختلفی در داخل و خارج از کشور همکاری و تبادل دانشجو داریم.

رییس دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه با استقبال از پیشنهاد دانشگاه مذاهب برای همکاریهای علمی، آموزشی و پژوهشی تصریح کرد: برگزاری دوره های کوتاه مدت اسلام شناسی برای دانشجویان این دانشکده با استفاده از ظرفیت دانشگاه مذاهب یکی از محورهای همکاری است که می‌توانیم در سریعترین زمان آن را برگزار کنیم. همچنین دانشگاه مذاهب اسلامی می‌توانند سرفصلی را برای دانشجویان ایرانی ما راجع به مذاهب اسلامی با رویکرد تقریبی تدوین کند و دانشجویان ما با  نگاه بین المللی این درس را بگذرانند.

دکتر شیخ الاسلامی افزود: زمینه همکاری دیگر برگزاری دوره های کوتاه مدت برای دانشجویان خارجی و دوره های آموزش های ارتقاء برای نیروی انسانی و استادان این دانشکده در حوزه‌های تخصصی در سطوح مختلف می باشد. همچنین در زمینه زبان آموزی دانشکده ما ظرفیت های بالایی با تیم متخصص برای برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی شما و ارتباط با نمایندگان وزارت خارجه در خارج از کشور برای معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی می توانند از زمینه‌های همکاری مشترک باشد.

در پایان این دیدار آیت الله دکتر مختاری نیز خاطرنشان کرد:  اساتید ما با نگاه معتدل تقریبی و اسلام ناب منبعث از کتاب، سنت و عقلانیت در حال فعالیت هستند و  می توانند در برگزاری دوره های مشترک با دانشکده وزارت خارجه مفید باشند و این یک امتیاز برای ماست چرا که خط قرمز ما همان بحث تقریبا و اعتدال است و زبان فکری بسیار مهم است که بتوانیم رأفت، رحمت و عقلانیت اسلام را منتقل کنیم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تاکید کرد: تقویت بحث دیپلماسی علمی و فناوری با استفاده از ظرفیت جدید دانشگاه مذاهب اسلامی برای برگزاری دوره های کوتاه مدت با همکاری دانشکده مطالعات وزارت خارجه بسیار موثر خواهد بود و ما در تمامی حوزه هایی که مد نظر شماست آماده همکاری هستیم.

دکتر مختاری تصریح کرد:  ماهیت کار دانشگاه بین المللی است و همه برای نظام و سربلندی آن کار می کنیم و بی شک معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی دلیلی محکم بر صداقت جمهوری اسلامی ایران در بحث وحدت و تقریب می باشد.

در پایان این دیدار تندیس یادیود و لوح نفیس دانشگاه از طرف جناب آقای دکتر مختاری به رئیس دانشکده مطالعات وزارت خارجه جناب آقای دکتر شیخ الاسلامی اهدا گردید.

photo_2018-03-04_16-01-45

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *