آیت الله دکتر مختاری تشریح کرد آرمان قدس شریف و تغییر معادلات جهانی در پساکرونا

آیت الله مختاری تاکید کرد: تجلی روز جهانی قدس در آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان نظام معنایی جدیدی را به نفع مستضعفان جهان رقم زده است. اهتمام به روز قدس، به مثابۀ پاسداشت نظام معنایی منطبق با ارزش‌های الهی در گسترۀ جوامع جهانی است.

آنچه در ادامه می آید یادداشتی است از دکتر محمد حسین مختاری، رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم به مناسبت روز جهانی قدس:

مشروح این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

در عصری به سر می بریم که ویروس کرونا، مهمان ناخواندۀ مردم سراسر جهان شده است و ابعاد مختلف بهداشت و سلامت و اقتصاد و سیاست جوامع بشری را تحت تأثیر قرار داده است.

روز جهانی قدس که با اندیشه های متعالی امام راحل(ره)در جهان اسلام مطرح گردید، از تأثیرات این ویروس منحوس در امان نبوده است، لذا به علت شیوع ویروس کرونا، روز قدس امسال، متفاوت تر  از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد.

در این میان لزوم واکاوی آیندۀ آرمان قدس شریف، به ویژه پس از تضعیف ساختارهای اجتماعی و اقتصادی غرب پس از ناکارآمدی در مقابله با کرونا و ایجاد تغییرات اساسی معادلات جهانی در دوران پساکرونا، غیر قابل انکار است.

در وهلۀ نخست باید گفت برخی تجلی‌های الهی، خاص و منطبق بر تکوین است که باید به آن یوم الله اطلاق نمود؛ چرا که جهان را دچار تغییر و دگرگونی خواهد کرد، از این رهگذر خدامحوری، زمان را برای ما بسط خواهد داد و یوم الله به علت تجلیات الهی، از مکانیت خارج می شود و در زمان بسط پیدا می کند، اینگونه است که  شب قدر، شب تجلی الهی، از هزار ماه برتر است.

در این بین روز جهانی قدس، یوم الله و از جمله روزهای خاص تجلی خداوند به شمار می رود که جهان را تغییر می دهد، و به تعبیر امام خمینی( ره): « “روز قدس” یک روز جهانی است. روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته‏‎ ‎‏باشد. روز مقابلۀ مستضعفین با مستکبرین است، روزی است که باید سرنوشت ملت های مستضعف معلوم شود».

تأمل در کلام نورانی امام راحل  نشان می دهد که ظهور و تجلی روز جهانی قدس در آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان هر سال، در وهلۀ نخست زمان را بسط می دهد و نظام معنایی جدید(بخوانید جهان پدیداری) به نفع مستضعفان جهان رقم می زند، سپس نظام کنشی منبعث از سرمایۀ اجتماعی و منطبق بر ارزش های الهی از قبیل ایثار و مقاومت، شهادت طلبی و آخرت گرایی را شکل می دهد. لذا اهتمام به روز قدس، به مثابۀ پاسداشت نظام معنایی منطبق با ارزش های الهی درگسترۀ جوامع جهانی است.

از این رهگذر  شهادت مظلومانۀ سردار سلیمانی، را نیز باید یوم الله دانست چرا که حرکت مذبوحانۀ آمریکا در ترور سردار سلیمانی، اوج فروپاشی آمریکا و متحدانش و شکل گیری واقعی امت اسلامی در جغرافیای جهان اسلام بر مبنای آزادی قدس شریف، طنین انداز نمود؛ در نتیجه منطقۀ غرب آسیا، به ویژه پس از بحران اخیر کرونا در جهان، از لوث وجود آمریکا و متحدان غربی- عربی-عبری پاک خواهد شد.

از سوی دیگر نباید فراموش نمود  نظم نوین جهانی غرب در جهان پساکرونا به شدت در حال فروپاشی است؛ چرا که ناکامی غرب تعین یافته در مواجهه با ویروس کرونا، در عمل به فروپاشی ساحت اقتصادی و اجتماعی و سیاسی غرب و فروریختن هیمنۀ ابرقدرتی آمریکا و متحدانش منتهی شده است.

همچنین ویروس کرونا، تشدید بحران های دولت های غرب‌گرا در جهان، به ویژه افزایش بحران های رژیم های ظالم منطقه‌ای را شکل خواهد داد؛ چرا که فقدان سرمایۀ اجتماعی در این کشورها، مواجهه با بحران هایی هم چون ویروس کرونا را به علت غفلت از ظرفیت‌های درونی با مخاطرات جدی مواجه کرده است.

گرفتاری‌های بحران کرونا در غرب و شرق در حالی است که مردم مظلوم فلسطین، به ویژه مردم مقاوم غزه  به سبب تحمل محاصرۀ 13 ساله و مقاومت بی امان در برابر فشارهای متعدد نظامی، اقتصادی و سیاسی، به علت سرمایۀ اجتماعی عظیم خود در مقاومت مردمی در برابر دشمن، این بار در در مواجهه با ویروس کرونا نیز علیرغم کمبود امکانات و ملزومات بهداشتی، نه به فرسایش؛ بلکه به ورزیدگی خواهد رسید.

این مسأله نشان می دهد واپس گرایی و فروپاشی برای نظم تعین یافته غرب، حقیقتی انکار ناپذیر است، همانگونه که ارتقای ساختار در حال استقرار و استحکام مردم مقاوم فلسطین در پساکرونا، به علت اصرار بر بومی گرایی و استقلال معرفتی و استفاده از ظرفیت های درونی در مقابله با دشمن اجتناب ناپذیر خواهد بود.

این مهم، یعنی “آرمان قدس شریف” در جهان پسا کرونا نه تنها رنگ و بوی فرسایش و استیصال را به خود نخواهد گرفت بلکه جبهۀ مقاومت عزم خود را برای نابودی قطعی رژیم منحوس اسرائیل و آزادی قدس شریف جزم خواهد کرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *