photo_2021-02-02_09-22-56

🔴 همزمان با ایام الله دهه فجر؛ اولین جلسه درس خارج «فقه حقوق مالکیت فکری»

📌آیت‌الله دکتر مختاری در اولین جلسه درس خارج «فقه حقوق مالکیت فکری» مطرح کرد: 🔻
🔰بررسی مفهوم شناسی «مالکیت فکری»، ضرورت ها و بایسته ها🔻

▪️همزمان با ایام الله دهه فجر،  اولین جلسه درس خارج «فقه حقوق مالکیت فکری» توسط آیت الله دکتر مختاری، رییس پژوهشکده بین المللی عروة الوثقی  و مشاور دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ، در موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) برگزار شد.
▪️آیت الله دکتر مختاری ، فقدان پیشینۀ پژوهش حقوق مالکیت فکری و عدم چارچوب تئوریک در این زمینه را از جمله چالش های موجود در موضوع شناسی احکام فقهی در حوزه های علمیه بر شمرد و تأکید کرد: البته فقهای شیعه در قالب پاسخ به استفتائات و مسائل مستحدثه  به این بحث پرداخته و نکاتی را در زمینۀ حقوق مالکیت فکری بیان کرده اند.
▪️استاد سطوح عالی حوزه در تبیین مفهوم شناسی حقوق مالیکت فکری افزود: حقوق مالکیت فکری اغلب به «حقوق مالكيت معنوی» ترجمه شده است که به نظر می‌رسد کلمه «معنوی» حق مطلب را در رابطه با معنی و مقصود مورد نظر ادا نمي‌کند؛ لذا استفاده از تعبیر « مالکیت فکری» به علت جامعیت و مانعیت، دارای رجحان و برتری است.
▪️وی در تشریح این تعریف از«مالکیت فکری» اظهار داشت: فکر و اندیشه در قلمرو فرد و جامعه، ریشه و اساس حقوق مالیکت فکری است که حق استفادۀ انحصاری پدیدآورنده اثر، در حوزه های گستردۀ صنعتی، علمی ، ادبیات و هنر از ارزش و اعتبار بی پایان برخوردار است.
▪️رییس پژوهشکده بین المللی عروة الوثقی در ادامه با بیان اهمیت و ارزش دانش و دارایی های فکری به عنوان منبع نوآوری و رشد اقتصادی تأکید کرد: تمام ثروت های نامرئی منبعث از قدرت فکر و ذهن انسان در قالب درارایی های فکری انسان تعریف می شود که به شدت دارای ارزش اقتصادی است.
▪️استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه مالیکت ادبی و هنری و مالیکت صنعت و فن آوری را در زمرۀ قلمرو حقوق مالکیت فکری برشمرد و افزود: حق اختراع، نشان ها و برندهای تجاری، طرح های علمی و صنعتی به ویژه فن آوری سلامت هم چون طرح انحصاری ساخت،تولید و توزیع  واکسن کرونا از جمله مظاهر بارز حقوق مالیکت فکری به شمار می آید.
▪️دکتر مختاری در ادامه ضرورت مدیریت کارآمد تحقیق و توسعه فناوری در عصر جهانی شدن، عضويت در سازمانها و مجامع بين‌المللي به ویژه سازمان تجارت جهانی ( WTO) و سازمان جهانی مالکیت فکری «WIPO» را خواستار شد و تأکید کرد: بی تردید دنیا به سمت جهانی شدن در حال حرکت است، البته نظام اسلامی  بر مبنای همزیستی مسالمت آمیز توأم با حفظ اصول و مبانی انقلابی در راستای عضویت در سازمان های بین المللی حرکت کرده است.
▪️استاد سطح عالی حوزه و دانشگاه در خاتمه بر ضرورت ورود فقها به عرصه جامعه و درگیر شدن با مسائل جدید تصریح کرد و افزود: رشد خیره کننده تکنولوژی در همۀ زمینه ها، لزوم پاسخگویی فقه به مسائل و موضوعات نوظهور را با توجه به اقتضائات زمان و مکان مبانی دو چندان می سازد.
▪️لازم به ذکر است علاقه مندان جهت ثبت نام و شرکت در جلسه درس خارج «فقه حقوق مالکیت فکری» می توانند با شماره ۰۹۳۸۱۵۰۴۲۷۷ در پیام رسان ایتا و یا با شماره تلفن ۰۲۱۳۳۱۳۱۸۶۱ تماس حاصل نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *