کتاب فرهنگ اصطلاحات و مفاهيم رجالى

سیری در »فرهنگ اصطلاحات و مفاهيم رجالى» به قلم آیت الله دکتر مختاری مازندرانی

علم رجال كه در آن از احوال روات حديث از حيث اتصاف ايشان به شرايط قبول و اعتبار اخبار آنها و عدم آن بحث و گفتگو مى شود، در بين دانش هاى اسلامى از جايگاه ويژه اى برخورداراست،زيرا با معرفت به مسايل اين علم مى توان راويان حديث را ازجوانب گوناگون مورد شناسايى قرار داد و راه استنباط احكام وعمليات اجتهادى را هموارتر ساخت، چون­كه اغلب احكام شرعى ازطريق سنّت شريفه استنباط مى شود و سنّت نيز غالباً از طريق احاديث كشف مى گردد.

بنابراين احاديث نقش مهمى در استنباط احكام الهى دارند، لذا ائمه اطهار به اين امر اهتمام فراوانى داشته و اصحابشان را به كتابت حديث ترغيب مى نمودند تا اين ميراث گرانمايه براى نسل هاى بعدى جاودانه بماند.

از اين جهت علماى شيعه كوشيده اند با تأليف كتب حديث آ ن هم در شرايط سختى كه حكومت ها و

قدرتهاى سلطه كه «كتاب » را در تشخيص و تعيين احكام شرعى كافى مى دانسته اند، و به شدت مانع از ضبط و نشر احاديث بوده اند، آثار معصومين را حفظ كنند.

در فرهنگ رجالی حاضر که با قلم ارزشمند حضرت آیت الله دکتر مختاری مازندرانی به زیور طبع آراسته شده است، پاره‌ای از اصطلاحات موجود در حوزه‌های ‘علم‌الحدیث’, ‘علم درایه‌الحدیث ‘و ‘علم رجال‌الحدیث ‘براساس حروف الفبای عربی گردآمده و توضیحاتی درباب هریک به‌دست داده شده است .

آیت الله دکتر مختاری مازندرانی که با همراهی حجت الاسلام والمسلمین مرادى این اثر فاخر را برای طلاب علوم دینی پدید آورده است در توصیف این کتاب ارزشمند می نویسد؛به هر ترتيب نظر به اهميت اين علوم در ميان ديگر علوم اسلامى از مدتى پيش در انتظار فرصت بوديم تا در وقت مقتضى اصطلاحات مربوط به اين سه علم را تبيين و تفسير نماييم، آنچه به عنوان «فرهنگ اصطلاحات و مفاهيم رجالى » در پيش روى شما است در همين ر استا انجام گرفته است تا علاقمندان هر چند به گونه اجمالى با اصطلاحات علوم رجالى آشنا گردند، اميد است براى همگان مفيد و سودمند باشد.

لازم به ذکر است اصطلاحات رجالى به صورت حروف الفبا تنظيم گرديده است، ليكن از آنجا كه برخى از اصطلاحات داراى اقسام و اجزايى است، اين اقسام پس از ذكر مقسم( اصطلاح مورد نظر) بيان گرديده اند.

همانگونه كه از نام اين مجموعه پيداست، در بيان اصطلاحات مربوط به علم رجال سعى وافرى گرديده است، منتها بعضاً از اصطلاحات مربوط به علم درايه و علم تراجم و همچنين معرفى برخى از فرق و مذاهب كه خود كتاب مستقل و جداگانه اى را مى طلبد، به مناسبت ارتباط اين امور با يكديگر سخن به ميان آمده است.

گفتنی است این کتاب ارزشمند توسط موسسه پژوهشی عروه الوثقی در زمستان 1394 و در شمارگان 3000 نسخه در انتشارات عروه الوثقی منتشر و به علاقمندان معارف و دانش های حدیثی به ویژه متخصصان حوزه‌های ‘علم‌الحدیث’, ‘علم درایه‌الحدیث ‘و ‘علم رجال‌الحدیث ارائه شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *