فاطمه زهراء (سلام الله علیها) همسان قرآن

فاطمه زهراء (سلام الله علیها) همسان قرآن
یکی از مراتب وجودی فاطمه زهراء (س)، مرتبه پیش از خلقت و علت بودن برای آفرینش است زیرا بر اساس روایات فاطمه زهراء (س) گل سرسبد عالم هستی است که عالم به برکت وجود او پا به عرصه وجود گذاشته است چنانکه در حدیثی آمده است: «و لولا فاطمه لما خلقتکما».

وجود مقدس فاطمه زهراء (سلام الله علیها) همسان قرآن
براساس اندیشه اسلامی فاطمه زهراء (س) دارای مراتب خَلقی گوناگون است که عقل بشر از شرح و بیان آن قاصر است. در رابطه با حضرت صدیقه طاهره (علیهاالسلام) باید اعتراف کنم که ما قاصرتر از آنیم که بخواهیم نسبت به حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و مقامات والا و نورانی آن حضرت سخن بگوییم اما؛
آب دریا را اگر نتوان کشید
هم به قدر تشنگی باید چشید
از اینرو، با توجه به ایام شهادت آن بانوی بزرگ مطالبی را در باب فضائل وجودی آن حضرت بیان می کنم.
یکی از مراتب وجودی فاطمه زهراء (س)، مرتبه پیش از خلقت و علت بودن برای آفرینش است زیرا بر اساس روایات فاطمه زهراء (س) گل سرسبد عالم هستی است که عالم به برکت وجود او پا به عرصه وجود گذاشته است چنانکه در حدیثی آمده است: «و لولا فاطمه لما خلقتکما». بدین ترتیب، فاطمه‌ زهرا (س) محور آفرینش است زیرا اگر وجود او نبود، نسل رسول اکرم (ص) منقطع می‌شد و به عبارتی رسالت زایل می شد و امامت تداوم پیدا نمی کرد. پس فاطمه مصدر امامان معصوم (ع) و واسطه نبوت و امامت و تکامل آفرینش است.
یکی دیگر از مراتب وجودی آن حضرت، مرتبه نوری است که در منابع فریقین نیز به آن اشاره شده است چنکه طبرانی در کتاب «معجم الکبیر» جلد 22 حدیث 1000 از عائشه نقل کرده است که: من دیدم که رسول خدا (ص) فاطمه را می‌بوسد. به ایشان عرض کردم: یا رسول الله! کارهایی می‌کنید که قبلاً این کارها را انجام نمی‌دادید. پیغمبر فرمودند: ای حمیرا! در شب معراج که به آسمان رفتم، داخل بهشت شدم و در کنار درختی از درختان بهشتی که تا به حال زیباتر، سفیدتر و خوشبو تر از او ندیده بودم قرار گرفتم. من از میوه آن درخت خوردم و سپس، فاطمه از آن متولد شد. بنابراین هرگاه مشتاق بوی بهشت می‌شوم، دخترم فاطمه را می‌بویم.
مرتبه سوم که نشان دهنده جایگاه فاطمه زهراء (س) در عالم تشریع نیز هست، رابطه آن حضرت با شب قدر و نزول قرآن است: چنانکه امام صادق (ع) فرمود: «فمن عرف فاطمة حق معرفتها فقد ادرك ليلة القدر» (بحارالانوار،ج43،ص65) هر کس به شناخت حقیقی فاطمه (علیها السلام) دست یابد، بی گمان شب قدر را درک کرده است. این حدیث گویای رابطه نزدیک قرآن و شخصیت نورانی فاطمه زهرا (س) است زیرا همانگونه که قرآن در شب قدر از لوح محفوظ بر قلب پیامبر اکرم (ص) نازل شد، یازده قرآن ناطق نیز از وجود مقدس و منّور صدیقه طاهره (س) که شب قدر حیقیقی است نشأت گرفته اند. از اینرو، ایشان همسان قرآن است چنانکه قرآن در خانه او نازل شد و همزمان با پایان نزول آن از دنیا رفتند. ایشان همانند قرآن ذوابعاد و ذومراتب است و هر برگی از زندگی پر برکت ایشان، تفسیر آیه ای از آیات قرآن است همانگونه که اقیانوس عظیم معرفت، بندگی، مهر، عاطفه، بخشش، صبر و نوع دوستی در وجود ایشان موج می زد.
یکی دیگر از مراتب وجودی آن بانوی بزرگ، همسانی و گاه برتری بر انبیاء الهی است. بدین ترتیب، حضرت زهراء (س) قدیسه ای است که همسان با انبیاء الهی است، زیرا همانگونه که مسیح با مادرش سخن گفت، حضرت فاطمه (س) نیز پیش از تولد با مادرش سخن گفت که از آن به ارهاص  یاد کرده اند.  از سوی دیگر، در برخی عبارات، فاطمه زهراء (س) بالاتر از انبیاِ الهی است چنانکه حضرت امام (ره) در بیانی فرموند: یکی از بالاترین فضائل صدیقه طاهره آن است که در آن مدت 75 یا 95 روز پس از رحلت رسول خدا (ص)، جبرئیل بارها بر ایشان نازل شده و مطالبی را برای ایشان بازگو می کردند که این منحصر به فاطمه زهراء (س) است چون ما چنین عبارتی را حتی درباره ائمه معصومین (عع) نداریم.
بنابراین، حضرت زهراء (س) هسته هستی و بهار آفرینش است که جانهای پژمرده با نور وجودش تازه می-شوند. در حقیقت، روح بلند آن حضرت نشان از اخلاقیات و سبک زندگی الهی آن حضرت دارد چنانکه پای مبارکشان از ایستادن زیاد برای عبادت ورم کرده بود. از اینرو، مراتب وجودیه مذکور از آثار صبر و تلاش و استقامت آن حضرت در مراحل زندگی کوتاهشان است که رعایت آن در جامعه امروزی  باعث صعود معنوی و اخلاقی انسان می شود چنانکه حضرت ولی عصر (عج) نیز فرمود: دختر رسول خدا (ص) الگوی من است. (بحارالانوار، ج53، ص180)

مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *