درس خارج فقه 96-97 جلسه8

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه هشتم درس خارج فقه(طهارت) استاد مختاری

در عروة الوثقی آمده که «الماء المطلق لا يخرج بالتصعيد عن إطلاقه» آب مطلق بواسطۀ تبخیر بخار می­شود و دوباره برمی­گردد و در هر حالت از اطلاق خارج نمی­شود و همان آب مطلق است.

اگر چنانچه آب مطلق ممزوج شود با غیرش، مثلاً با آب گلاب مخلوط شود و تبخیر شود و آب آن دوباره برگردد، در اینجا باز می­گویند تبدیل می­شود به آب مضاف. ولی به نظر ما همه جا این طور نیست. مثلا اگر آب هندوانه و آب انار باشد، این حرف درست است. ولی مثلا اگر یک آب معمولی با گرد و غبار مخلوط شود و سپس تبخیر شود، در اینجا گرد و غبار می­ماند و آب خالص برمی­گردد. لذا در اینجا آب مطلق می­شود.

یک شبهه­ای در اینجا وجود دارد و آن این است که شما گفتید آب مطلق پاک است، این که آب آسمان نیست، یعنی از آسمان نازل نشده است که پاک باشد و این اشکال را کردند. جواب این است که ملاک در اینجا صدق عرفی است و قبلاً هم بیان کردیم که قرار نیست تمام آبها از آسمان بیاید. بلکه بعضی از آبها در زیر زمین است و تبخیر می­شود و به سوی آسمان می­رود و دوباره برمی­گردد. این از باب منّت است که خداوند می­خواهد نعمت را تمام کند. لذا این طهوریّت اختصاص به آب آسمان ندارد. بلکه طهور مترتب بر حکم طبیعی آب است.

ممکن است کسانی بگویند بخار مثل غبار است. اینکه در غبار جسمی داریم که اجزائش نجس است و غبارش می­رود بالا و برمی­گردد، در اینجا هم باید بگوییم استحاله می­شود و اشکالی ندارد.

جواب این اشکال هم روشن است، چون قیاس در اینجا مع الفارق است. برای اینکه غبار عین تراب است عرفاً، اینجا فرق بین غبار و تراب در باب اجتماع و افتراق وجود ندارد. اما در مساله استحاله در حقیقت و هویت آن شیء اختلاف می­شود و تغییر در موضوع آن ایجاد می­شود، نه در وصف. اختلاف در وصف استحاله نیست، بلکه اختلاف در هویت و ماهیت و موضوعیت است در استحاله. لذا در امر بخار اختلاف ماهوی است، یعنی آب وقتی بخار می­شود دیگر به آن آب اطلاق نمی­شود.

خلاصه اینکه در بحث غبار چیزی عوض نشده است، بلکه همان اجزاء تراب است که بالا رفته است. منتها در بحث بخار آب که تبخیر می­شود، دیگر به آن آب اطلاق نمی­شود. بنابراین آب مطلق بعد از تصعید کما فی السابق می­شود آب مطلق. اگر نجس هم باشد با تبخیر شدن بخار آن پاک می­شود. ولی آب مضاف به محض تبخیر شدن، باز هم آب مضاف است و به لحاظ علمی هم اگر بخواهیم ثابت کنیم و به لحاظ صدق عرفی هم این طور نیست. بعضی از آبهای مضاف داریم، مثل آب گل آلود که به محض جوشیدن اجزاء آن به سمت بالا می­رود و دوباره برمی­گردد. لذا شما چطور می­گویید آب مضاف بعد از تبخیر شدن همان آب مضاف باقی می­ماند.

بحث اصلی این است که حرفی را که مرحوم صاحب سید دارند و می­فرمایند که آب مضاف وقتی تصعید می­شود بحث در جایی است که آیا پاک است یا خیر؟ جواب و بحث آن انشاءالله در جلسه بعدی بیان خواهد شد.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2018/06/یک-ابان-00خارج-فقه.mp3[/QR]

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2018/06/8.pdf[/QR]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *