درس خارج فقه 96-97 جلسه 49

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه چهل و نهم درس خارج فقه (طهارت)

فصل:

« ماء المطر حال تقاطره من السماء کالجاري، فلا ينجس ما لم يتغيّر و ان کان قليلاً، سواء جري من الميزاب، أو علي وجه الارض، أم لا،بل و إن کان قطرات بشرط صدق المطر عليه، و اذا اجتمع في مکان و غسل فيه النجس طهر و إن کان قليلاً،‌ لکن مادام بتقاطر علیه من السماء ».[العروة الوثقى،ج1، ص39.]

شي متنجّس به مجرد نفوذ آب باران در آن، پاک می‌ شود و لی در تطهیر به آب قلیل ، تعدد غسل و عصر معتبر باشد و لکن در تطهیر به اصابت باران تعدد و عصر معتبر نیست.

مسأله 1: « الثوب أو الفراش النجس إذا تقاطر عليه المطر و نفذ في جميعه طهر و لا يحتاج إلى العصر أو التعدد ،وإذا وصل إلى بعضه دون بعض طهر ما وصل إليه هذا إذا لم يكن فيه عين النجاسة و إلا فلا يطهر إلا إذا تقاطر عليه بعد زوال عينها».[  العروة الوثقى، ج1، ص39.]

مرحوم سید می فرماید: آب باران وقتی از آسمان جاری می شود مثل آب جاری است و در چاله ها آب بارن به متنجس برخورد کند باران هم در حال باریدن باشد ترشحات این آب پاک است چرا که آب باران اعتصام دارد.

محقق حلی [ در کتاب شرایع جلد 1 صفحه 4]، و همچنین در کتاب الحدایق [جلد 1 ص 214] فرموده است [الظاهر انه لا خلاف بین اصحاب فی ان ماء المطر فی الجمله حال تقاطره  کالجاری] اتفاق نظر دارند برای اینکه آب باران مثل آب جاری است و فرقی هم با سایر آب جاری ندارد.

سوال در اینجاست که چرا آب باران معتصم و پاک کننده است ؟

سه روایت وجود دارد مبنی بر اینکه آب باران معتصم است و این سه روایت مورد اتفاق همه علما می باشد.

بعضی ها مثل ابن حمزه فرمودند زمانی آب باران معتصم است که جریان داشته باشد ، اما در مقابلش مشهور می فرمایند رمانی که قطرات بارن می بارد کفایت می کند و این باران معتصم است.

 در مقابل مقدس اردبیلی می فرمایند: جریان تقدیری کفایت می کند و جریان فعلی لازم نیست .

سه روایت داریم مبنی بر اینکه نیاز نیست که آب باران جریان داشته باشد :

1-دلالت روایت هشام بن سالم بر تطهیر به ماء مطر

مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بِإِسْنَادِهِ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ أَنَّهُ سَأَلَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنِ السَّطْحِ يُبَالُ عَلَيْهِ- فَتُصِيبُهُ السَّمَاءُ فَيَكِفُ فَيُصِيبُ الثَّوْبَ فَقَالَ- لَا بَأْسَ بِهِ مَا أَصَابَهُ مِنَ الْمَاءِ أَكْثَرُ مِنْهُ؛ شيخ حر عاملی ،وسائل الشيعة[  ج1، ص145]

از روایت هشام بن سالم استفاده می شود که «أنه سأل أباعبدالله علیه‌السلام عن السطح یبال علیه» روی سطح ـ سقف آب می‌دهد بول می‌کند «فیصیب الثوب» اصابت به ثوب می کند «فقال لابأس به، ما أصابه من الماء اکثر منه» آبی که از آسمان به او اصابت کرده، اشکال ندارد ، چون بارن معصم است نجاست را از بین می برد.

2-  عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ هِشَامِ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فِي مِيزَابَيْنِ سَالا أَحَدُهُمَا بَوْلٌ وَ الْآخَرُ مَاءُ الْمَطَرِ فَاخْتَلَطَا فَأَصَابَ ثَوْبَ رَجُلٍ لَمْ يَضُرَّهُ ذَلِكَ [وسایل الشیعه جلد 1 ابواب ماء مطلق باب 6 حدث 4 ]

  این صحیحه دلالت می کند به اینکه، میزابی که از آن بول می آید با میزابی که از آن باران میآید عادتاً یک مقدار نیستند. اینها وقتی که مختلط می ‌شوند آب بر بول غالب می ‌شود چون مقدار بول، مغلوب است و آب باران غالب است و مستهلک می شود.

3-  سالته عن بیت یبال عن ظهره و غسل جنابت …[ وسایل شیعه جلد ۱ باب ماء مطلق  باب حدیث ۲]

 سوال کردن از امام، از خانه ای که بر پشت بام آن بول می شود و غسل جنابت می کنند و آب باران هم از آن جاری میشود آیا آبی که جمع میشود با آن آب می شود وضو گرفت.؟

اذا جرا فلا بعث ، زمانی که جریان پیدا کند اشکالی ندارد

دوباره سوال می کند، اگر در خیابان آب جمع شده و خمر هم ریخته شده اگر چیزی از آن به لباس مان برخورد کند آیا می شود با ان لباس نماز خواند؟

امام می ‌فرمایند :نمی‌ خواهد لباس و پاهای تان را بشویید بلکه با همان لباس نماز خود را اقامه کنید .

در اینجا از جریان نمی شود به طور مطلق استفاده کرد بلکه آب باران اگر بر نجاست غلبه پیدا کند کفایت می کند

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2018/07/14اسفند-فقه.mp3[/QR]

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2018/07/49.pdf[/QR]

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *