درس خارج فقه 96-97 جلسه 44

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه چهل و چهارم درس خارج فقه (طهارت)

 بحث ما در باب ماء مشکوک الکُریّه بود که مرحوم سید یزدی فرمودند اگر ما شک کنیم که این ماء کُر است یا خیر، آن را حمل می­کنیم به این که آب قلیل و طاهر است و جالب است که بعد فرمودند به محض ملاقات، نجس نمی­شود و بعد دوباره فرمودند ویژگی­های آب کُر بر آن صادق نیست، یعنی اینکه آب کُر مطهر است و شیء نجس را تطهیر می­کند، ولی این آب نمی­تواند این کار را انجام دهد.

استحضار دارید در جایی که آب کُر است، قبلاً هم بیان کردیم که فرض کنید دو تا حوض داریم که یکی کُر است و دیگری نجس است. بیان کردیم به محض اینکه با هم اتصال پیدا کنند پاک می­شوند. اما وقتی که به هم اتصال پیدا کنند ایشان می­فرمایند از باب قاعده طهارت پاک است و حوض دیگر از باب استصحاب نجاست سابقه، نجس بوده و الان هم نجس است. مسأله در اینجا خیلی پیچیده شده است. پیچیدگی این مسأله این است که این بزرگان می­خواهند بفرمایند که فرق است بین احکام ظاهری و احکام واقعی، چون ما مکلف به احکام واقعی نیستیم.

خلاصه اینکه دو حوض که یکی نجس است و دیگری مشکوک الکریّه است و به هم اتصال و امتزاج پیدا کردند، در اینجا سه صورت وجود دارد:

1- فرض اول این است که آب نجس خیلی کم بوده و حوض مشکوک الکُریّه، آبش زیاد بوده و این دو با هم مخلوط شده است. در اینجا حکمش این است که مستهلک شده است، یعنی این آب حوض که طاهر بوده همچنان پاک است، چون آب نجس مقدارش آن قدر کم بوده که وقتی ممزوج شده مستهلک شده و از بین رفته است.

2- فرض دوم این است که آب متنجس مقدارش خیلی زیاد است و آب مشکوک الکُریّه مقدارش کم است و آب مشکوک الکُریّه در آب متنجس مستهلک شده است. در اینجا حکم به نجس شدن تمام آب می­شود.

3- فرض سوم این است که وقتی دو حوض نجس و مشکوک الکُریّه با هم وصل شده است و مقدار هر دو آب هم تقریباً با هم برابر است، در اینجا استصحاب نجاست در مورد حوض نجس سر جایش باقی است. اما استصحاب طهارت در مورد حوض مشکوک الکُریّه باید بگوییم که ظاهرا در اینجا قاعده طهارت لغو می­شود و جاری نمی­شود. روی این حساب آن تعبد به طهارت یا قاعده طهارت و یا استصحاب طهارت در اینجا لغو می­شود، برای اینکه استهلاک در اینجا معنایی ندارد و اینکه مرحوم سید یزدی فرمودند که آب قلیل طاهر، سر جای خودش به حسب قاعده طهارت است و آن طرف به حسب استصحاب نجاست است، این به نظر ما خیلی مشکل است. لذا بعضی از مُحشین عروه در اینجا همین اشکال را وارد کردند و گفتند این خیلی مشکل است که بگویید مشکوک الکُریّه محکوم به آب قلیل است و طاهر می­باشد و احکام آب کُر را ندارد و از آن طرف بگویید با ملاقات نجاست نجس نمی­شود. به نظر ما حق با بزرگانی است که در اینجا حاشیه زده­اند و فرمودند قاعده طهارت لغو است و نمی­شود مشکوک الکُریّه را در مانحن فیه آن طور که مرحوم سید یزدی فرمودند نظر داد.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2018/07/23بهمن-فقه.mp3[/QR]

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2018/07/44.pdf[/QR]

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *