1231-1

درس خارج فقه 95-96 جلسه 6

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه ششم درس خارج فقه

بحث ما در رابطه با مهریه بود که آیا عقدی که مهریه­اش شراب یا خنزیر باشد صحیح است یا خیر؟ مرحوم امام (ره) در تحریرالوسیله فرمودند: عقد صحیح، اما مهریه باطل است ولی با دخول و همبستر شدن مهرالمثل واجب می­شود. سه دلیل در مسأله وجود داشت که در جلسه قبل توضیح دادیم ،البته به هر سه دلیل جواب هم داده شده است که بیان کردیم. جواب اوّل این بود که در اینجا دو رضایت وجود دارد که یکی رضایت به ازدواج است و دیگری رضایت به مهریه است مثلاً زن رضایت به ازدواج دارد امّا رضایت به مهریه ندارد و ثانیاً اینکه بیان شد در نکاح دائم مهریه رکن نیست لذا عقد باطل نیست  حتی مرحوم شهید اوّل معتقد است که در نکاح دائم می­شود شرط کرد بر عدم مهریه و مرحوم شیخ انصاری در باب نکاح می­فرمایند که اصلاً مهریه قید نشود عقد صحیح است. از طرف دیگر بنابر نص قرآن در جایی که مهریه ذکر نشود عقد صحیح است  لذا به طریق اولی در جایی که مهریه قید شده ولی فاسد است عقد باید صحیح باشد.

بنابراین اصل مسأله این است که عقدی انجام شد و مهریه خمر و خنزیر قرار داده شد مرحوم امام (ره) می­فرمایند خود عقد صحیح است ولی مهریه باطل است و بعد می­فرماید اگر دخول حاصل شود باید مهرالمثل بپردازد و اگر دخول حاصل نشود مرحوم امام (ره) چیزی نمی­گوید و دیگران می­گویند چیزی برآن شوهر نیست.

کسانی که معتقدند عقد صحیح است ادله­ای دارند که در جلسه بعد بیان خواهد شد و کسانی که معتقدند عقد باطل است سه دلیل آورده اند که هر سه دلیل مخدوش است.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *