1231-1

درس خارج فقه 95-96 جلسه 10

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه دهم درس خارج فقه

بحث ما راجع به مهریه بود که آیا مشاهده در مهریه کفایت می­کند یا خیر که قبلاً بیان شد. امّا بحث امروز این است که اگر مهریه تلف شده باشد چکار باید کرد در حالی که مقدار مهریه را هم نمی­دانیم و راه اینکه تشخیص بدهیم مهریه چقدر بوده ، وجود ندارد. در  اینجا باید چکار کنیم؟ دو قول در مسأله وجود دارد: قول اوّل این است که لازم است با هم مصالحه کنند، مرحوم محقق کرکی همین قول را ذکر کرده است. قول دوّم قول شهید ثانی و بزرگان بعد از محقق کرکی است که زوج ضامن است و ضمان زوج در مهریه ضمان ید است و درصورت تلف، مثل یا قیمت آن را باید بپردازد. البته این زمانی است که دخول انجام شده باشد و اگر دخول انجام نگیرد مرحوم امام (ره) می­فرماید هیچ ضمانی وجود ندارد.

به نظر می­رسد که قول دوّم بهتر است که ضمان زوج در مهریه ضمان ید است نه ضمان معاوضی، و در صورت تلف شدن اگر مثلی باشد مثل، و اگر قیمی باشد، قیمت آن باید پرداخت شود.

مسألة 4: «ذکر المهر لیس شرطاً في صحّة العقد الدائم، فلو عقد علیها و لم یذکر مهراً أصلاً بأن قالت الزوجة للزوج مثلاً: «زوّجتک نفسي» أو قال وکیلها: «زوّجت موکّلتي فلانة» فقال الزوج: «قبلت» صحّ العقد، بل لو صرّحت بعدم المهر بأن قالت: «زوّجتک نفسي بلا مهر» فقال: «قبلت» صحّ. و یقال لهذا – أي لإیقاع العقد بلا مهر -: تفویض البضع، و للمرأة التي لم یذکر في عقدها مهر: مفوّضة البضع.» ( تحریرالوسیله، فصلٌ فی المهر )

در عقد دائم ذکر مهریه شرط نیست چون مهریه در عقد دائم رکن نیست. و اگر عقد خوانده شود و مهریه ذکر نشده باشد عقد صحیح می­باشد، حتی اگر عدم مهریه را شرط کند، عقد صحیح است و این را عقد بدون مهریه می­گویند.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *