درس خارج فقه 93-94 جلسه 98

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه نود و هشتم درس خارج فقه

بحث امروز ما راجع به شرطیت عدالت یا کفایت وثاقت است.
آیا مومنی که متولی امور می شود باید عادل باشد یا ثقه بودن کافی است؟ مقتضای اصل اولی روشن است که قبلاً هم بیان شد که عدم جواز ولایت احدی بر احدی می باشد مگر اینکه یک دلیلی وجود داشته باشد. البته مسأله روشن است که از بعضی از نصوص بر می آید که عدالت شرط است مثل صحیحة اسماعیل بن سعد که عدالت را شرط دانست، که امام فرمودند « فلا بأس اذا رضی الورثة بالبیع ، وقام عدل فی ذلک » . منتها بر اساس بعضی از روایات دیگر وثاقت کفایت می کند و لازم نیست شخص عادل باشد. آن روایت در باب 88 از ابواب کتاب وصایا می گوید؛« سألت ابا الحسن علیه السلام عن رجل بینی وبینه قرابة مات وترک اولادا صغارا وترک ممالیک له غلمانا وجواری ولم یوص فما ترى فیمن یشتری منهم الجاریة فیتخذها ام ولد؟ وما ترى فی بیعهم؟ قال: فقال: ان کان لهم ولی یقوم بامرهم باع علیهم ونظر لهم کان مأجورا فیهم، قلت فما ترى فیمن یشترى منهم الجاریة فیتخذها ام ولد؟ قال: لا باس بذلک اذا باع علیهم القیم لهم الناظر فیما»
این روایت از نظر سند صحیح است و محتوای روایت هم وثاقت را می رساند و کاری به عدالت ندارد. در این دو روایت که یک جا عدل را معتبر می داند و دیگری که روایت علی بن رئاب که وثاقت را کافی می داند تعارض وجود دارد، لذا در اینجا باید چه کار کرد بنابراین باید این دو روایت را جمع بندی کرد.
روایت دیگری وجود دارد که روایت دوم از باب 88 کتاب الوصایا می باشد که آمده است، طبق این روایت عدالت لازم نیست بلکه وثاقت کفایت می کند.
خلاصه اینکه چهار روایت در مسأله وجود دارد و از این چهار روایت فقط یک روایت بود که از آن عدالت فهمیده می شود و سه روایت دیگر همان ثقه بودن را می رساند که در دو مورد صراحت داشت، و یک روایت هم چهار احتمال وجود دارد که احتمال ثقه بودن از آن بیشتر فهمیده می شود ، گفته شد که این روایت تعارض دارد ولی از نظر جمع عرفی  شاید مقصود از عدالت در اینجا همان ثقه می باشد.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/07/figh93-98.mp3[/QR]

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/07/figh-93-98.pdf[/QR]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *