درس خارج فقه 93-94 جلسه 54

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه پنجاه و چهارم درس خارج فقه

در بحث بیع فضولی به اینجا رسیدیم که آیا اجازه کاشفه است یا ناقله ؟ مرحوم شیخ انصاری فروعی را در بحث عقد فضولی مطرح کردند و فرمودند؛ اگر بعد از عقد فضولی و قبل از صدور اجازه مالک، مالک بیاید تصرف کند و انتقال بدهد به دیگری، آیا این انتقال صحیح است یا صحیح نیست؟ اگر اجازه را کاشفه بدانیم به کشف حقیقی در این صورت نقل مالک باطل است چون اگر اجازه کاشفه باشد یعنی از حین عقد در ملک مشتری بوده و حق انتقال نداشته است.

آیا نقل مالک قبل از اجازه ردّ به حساب می­آید یا خیر؟ اگر کشف حکمی باشد باید بگوییم انتقال صحیح است، چون در ملک خودش بوده است. مرحوم شیخ انصاری این بحث را برده به بحث خیارات و فرمودند؛ که اگر قبل از اجازه مالک آن جنس را به دیگری انتقال دهد این نقل صحیح است؛ منتها مشتری رجوع می­کند به مالک و مالک موظف است اگر مثلی است مثل را، و اگر قیمی است قیمتش را بپردازد. واقع مطلب این است که نمی­شود این بحث را به مسألۀ خیارات برد، چون در خیارات شخصی که حق خیار دارد مالک است، ولی در مانحن فیه این شخص مالک نیست، لذا مشتری به چه حقی به مالک می­گوید اگر مثلی است مثل و اگر قیمی است قیمتش را باید مالک بپردازد؟ و لذا مقایسه کردن این بحث به خیارات خالی از اشکال نیست، چنانچه بعضی از محشین در مکاسب هم این اشکال را به مرحوم شیخ انصاری وارد نمودند.

مرحوم شیخ انصاری از اینجا به بعد وارد بحث ثمرات می­شوند، یعنی اجازه کاشفه و ناقله چه ثمراتی دارد؟ این روشن است یکی از جاهایی که ثمره بر آن مترتب است نماء است، و عبارت مرحوم شیخ انصاری این است  که « و تظهر الفائدة في النماء، فإن جعلناها كاشفة فالنماء المنفصل المتخلل بين العقد و الإجازة الحاصل من المبيع للمشتري، و نماء الثمن المعين للبائع ».                                                                              بنابراین اگر اجازه کاشفه باشد نماء برای مشتری است و اگر اجازه ناقله باشد نماء برای بایع خواهد بود.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/07/figh93-54.mp3[/QR]

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/07/figh-93-54.pdf[/QR]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *