درس خارج فقه 93-94 جلسه 103

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه صد و سوم درس خارج فقه

اما روایاتی که در مسأله وجود دارد که باید رعایت نمود و مصلحت در تصرف اموال یتیم بشود غیر از آیه شریفه که بیان شد چند روایت دیگر نیز وجود دارد .
یکی از آن روایات روایت حسنه کاهلی است که آمده «قال: قیل لابی عبدالله (علیه السلام): انا ندخل علی اخ لنا فی بیت ایتام و معهم خادم لهم فنقعد علی بساطهم و نشرب من مائهم و یخدمنا خادمهم و ربما طعمنا فیه الطعام من عند صاحبنا و فیه من طعامهم فماتری فی ذلک؟ فقال: ان کافی فی دخولکم علیهم منفعه لهم فلا باس»
در صدر این روایت آمده است که اگر برای ایتام منفعتی دارد بر آنها وارد شوید و در ذیل روایت می فرماید؛ اگر برای ایتام ضرر دارد جایز نیست بر آنها وارد شوید. حال اگر نفع و ضرری نداشته باشد آیا در اینجا جایز است یا خیر؟
ظاهر این است که جایز نیست چون هم ظاهر آیه دلالت دارد که تصرف باید به نحو احسن باشد ،  ثانیاً در صدر روایت دارد که شرط ورود شما به منزل ایتام این است که سودی برای آنها داشته باشد لذا صدر حدیث حاکم بر ذیل حدیث است. یعنی اگر ضرری دارد این منهی عنه است و جایز نیست.
روایت بعدی، روایتی است که آمده است: «عَنْ عَلِیِّ بْنِ الْمُغِیرَةِ قَالَ. قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع إِنَّ لِیَ ابْنَةَ أَخٍ یَتِیمَةً- فَرُبَّمَا أُهْدِیَ لَهَا الشَّیْ‌ءُ- فَآکُلُ مِنْهُ ثُمَّ أُطْعِمُهَا».  روایت بعدی این است: رواه العیاشی عن أبی الحسن موسى (علیه السلام) قال: قلت له: یکون للیتیم عندی الشیء وهو فی حجری انفق علیه منه، وربّما اُصیب (اصبت) ممّا یکون له من الطعام، وما یکون منی إلیه أکثر: قال: لابأس بذلک.»
در اینجا منفعت یتیم در سوال راوی است نه در کلام امام. از این روایات به اضافه آنچه که در آیه شریفه آمده است از آن استفاده می  شود که رعایت مصلحت لازم است همانطور که در کلمات اصحاب هم همین استفاده می شود.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/07/figh93-103.mp3[/QR]

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/07/figh-93-103.pdf[/QR]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *