درس خارج فقه جلسه سوم

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه سوم درس خارج فقه استاد مختاری   

در بحث نکاح و در باب بیان مسأله 16 از تحریر الوسیله آمده است؛«لا إشكال في جواز نظر الرجل إلى ما عدا العورة من مماثله، شيخا كان المنظور إليه أو شابا، حسن الصورة أو قبيحها، إذا لم يكن مع تلذد وريبة».

می­فرمایند: تردیدی در آن نیست که مرد می­تواند به هم جنس خودش نگاه کند چه پیر باشد و چه جوان باشد که البته دو شرط دارد؛ یکی اینکه با لذت نباشد و دیگری اینکه نگاه به عورت نباشد. و همچنین در زن می­فرمایند: «لا إشكال في جواز نظر المرأة إلى ما عدا العورة من مماثلها».

یعنی زن نسبت به هم جنس خودش می­تواند نگاه کند باز هم به همان دو شرطی که برای مرد گفته شده است.

اصل این است که در این مسأله اجماع وجود دارد؛ البته بعضی گفتند جزء ضروریات دین است. منتها بحث اصلی این است که اگر چنانچه ریبه و لذت باشد چه صورت دارد که گفته شده حرام است، و بهترین دلیل بر حرمتش کلام خداوند در آیه شریفه 5 سوره مومنون می­باشد که می­فرماید: «وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُ‌وجِهِمْ حَافِظُونَ». البته روایاتی هم در باب 41، حدیث 6، ص 515 وسائل الشیعه در جلد 11 آمده است که از اطلاق این روایات در علائم آخر الزمان می­شود استفاده کرد که مسائلی مانند همجنس بازی و … در مردان و زنان می­باشد.

مسأله دیگر: «يجوز للرجل أن ينظر إلى جسد محارمه ما عدا العورة إذا لم يكن مع تلذّذ و ريبة، و المراد بالمحارم من يحرم عليه نكاحهنّ من جهة النسب أو الرضاع أو المصاهرة، و كذا يجوز لهنّ النظر إلى ما عدا العورة من جسده بدون تلذّذ و ريبة».

آیا نگاه کردن به اندام محارم جایز است یا خیر؟ می­فرمایند غیر از عورت اشکال ندارد البته بدون ریبه و لذت باشد، و منظور از محارم کسی است که نکاح با آنها حرام است از جهت نسب و سبب و شیرخوارگی.

مرحوم امام(ره) می­فرمایند غیر از عورت اشکالی ندارد.

اقوال در مسأله:

3 قول در مسأله است:

1- مشهور می­گویند رؤیت و نظر به تمام بدن غیر از عورت اشکال ندارد.

2- می­گویند رؤیت قسمت­هایی که زینت محسوب می­شوند جایز است؛ مثل گردن و صورت و دستبند و … .

3- می­گویند فقط نظر و رؤیت کفین جایز است که این نظر شاذ است.

بعضی­ها ادعا کردند که قول مشهور جزء ضروریات فقه است و اجماع در مسأله وجود دارد و روایات نیز بر آن دلالت دارند و روایاتی که در ابواب غسل میّت می­باشد.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/01/3.mp3[/QR]

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *