درس خارج اصول 93-94 جلسه 59

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه پنجاه و نهم درس خارج اصول

بحث ما راجع به این بود که «هل الامر متعلق بالطبائع او بالافراد» آیا امر تعلق به طبائع دارد یا به افراد؟ بیان شد که عده­ای معتقدند که متعلق امر طبیعت است و عده­ای معتقدند که متعلق امر افراد است نه طبیعت. ادلۀ کسانی که قائلند بر اینکه اوامر یا نواهی به طبائع تعلق دارد را در جلسه قبل بیان کردیم.

لیکن مهمترین دلیل همان دلیل وجدان می­باشد که مرحوم آخوند در کفایه به آن اشاره کردند. مرحوم آخوند می­فرمایند؛ آمر طبیعت را با وجود گسترده­اش طلب می­کند نه طبیعت با وجود خاص­اش ، لذا اگر این­طور باشد دیگر با خصوصیت فردی کاری ندارد.

کسانی که که قائلند متعلق امر افراد است برای اثبات دلیل خود دو وجه را ذکر کردند.

1- دلیل اول این است که چیزی که در خارج موجود است فرد است نه طبیعت، بنابراین تعلق امر به طبیعت به لحاظ این است که آینه برای عالم خارج باشد نه به لحاظ خود طبیعت؛ پس امر از طریق طبیعت به افراد منتقل می­شود و همین مقصود است. منتها به این جواب داده شده است به اینکه کلام شما مبتنی است بر این مبنا که کلّی طبیعی در خارج وجود نداشته باشد، با اینکه در منطق بیان شد که کلّی طبیعی ضمن افرادش در عالم خارج موجود است، پس وجود طبیعت، متعلق امر است نه ضمائم­اش. لذا این دلیل قابل قبول نیست.

2- دلیل دوم این است که چیزی که متلازم در وجود است اختلاف در حکم پیدا نمی­کند و از آنجا که لوازم خارجیه خصوصیات فردیه از لوازم وجود در عالم خارج است پس حکم به اینها هم سرایت پیدا می­کند یعنی اینکه اختلاف پیدا می­کنند.

جواب این است که در بحث این تلازم نهایت چیزی که تلازم به آن اقتضاء دارد عدم اختلاف متلازمین در حکم است، یعنی اینکه یکی از آن دو محکوم به وجوب باشد و دیگری محکوم به حرمت باشد. بنابراین معلوم می­شود این دو دلیلی را که قائلین تعلق امر به افراد ذکر کردند قابل قبول نیست، لذا نظر منصفانه این است که امر تعلق به طبائع دارد نه به افراد.

دانلود فایل صوتی از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/02/osoul59-93.mp3[/QR]

دانلود پی دی اف از طریق بارکد

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://www.m-h-mokhtari.com/wp-content/uploads/2016/02/Usol-93-59.pdf[/QR]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *