تغییرات دانشگاه مذاهب اسلامی تشریح شد/ می‌توانیم رقیب الازهر باشیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آیت الله محمدحسین مختاری رئیس جدید دانشگاه مذاهب اسلامی در نخستین نشست خبری خود با اشاره به اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی دارای ویژگی‌های ممتازی است و فلسفه ایجاد دانشگاه پشتوانه نظری و آکادمیک نظام اسلامی راجع به وحدت اسلامی در زمینه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی است، گفت: دانشگاه دارای دو وظیفه تربیت دانشجو و خواستگاه فکری، دینی به معنای مطلق در زمینه اسلامی است. امیدوارم دانشگاه مذاهب اسلامی بتواند آبروی نظام اسلامی شود.

وی اضافه کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی باید توسط رسانه‌ها معرفی شود. در این صورت می‌تواند رقیب جدی برای دانشگاه الازهر مصر باشد.

آیت الله مختاری با اشاره به دستور نخست‌وزیر بغداد به وزارت اوقاف این کشور برای تشکیل دانشگاه مذاهب اسلامی در بغداد بیان کرد: برنامه‌های زیادی برای تعامل با دانشگاه‌های سلیمانیه عراق و کشور اوگاندا داریم و از جمله اهدافی که دنبال می‌کنیم ارتباط‌گیری با علمای مطرح جهان اسلام است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی توسعه رشته‌های جدید را متناسب با نیازهای عمومی شعب، از جمله برنامه‌های خود اعلام کرد و افزود: در حوزه چاپ و انتشارات که یکی از معایب و ضعف‌های دانشگاه بوده است  به دنبال چاپ آثار اساتید در انتشارات دانشگاه خواهیم بود.

آیت الله دکتر مختاری در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌‌ای برای توسعه رشته‌های دانشگاهی دارید، گفت: به دنبال تاسیس رشته‌های جدیدی در دانشگاه هستیم و متاسفانه استقبال از دانشگاه هم اکنون کافی نیست. در بحث هیئت علمی دانشگاه به دنبال جذب افرادی هستیم که دارای هویت علمی – دینی هستند نه افرادی که دارای ارتباطات شخصی بوده‌اند.

وی با برشمردن موفقیت‌های دانشگاه در چهار سال اخیر گفت: بنا داریم با نشست‌های علمی در کشورهای دیگر اسلامی توطئه‌های تفرقه‌افکنان را خنثی کنیم، اما در این راه با مشکلاتی روبرو هستیم.

آیت الله مختاری مشکلات مالی و فتنه‌انگیزی برخی کشورهای مرتجع در موضوع تقریب را از جمله این مشکلات اعلام کرد و افزود: مراکز اسلام‌شناسی و شیعه‌شناسی که در خارج از کشور مخصوصا در کشورهای غربی تاسیس شده در جهت تقریب نیست بلکه در جهت عکس آن به کار گرفته می‌شود.

آیت الله مختاری با اشاره به کمبود فضای آموزشی گفت: از روز اول آمدنم به دانشگاه به دنبال تغییر فضای آموزشی بوده‌ام و اگر دانشگاه مذاهب اسلامی در زمینه آموزشی قدرتمند بشود کسی از ایران برای تحصیل علوم دینی به عربستان نمی‌رود. امیدوارم که بتوانیم با حمایت مجمع تقریب مذاهب اسلامی بتوانیم آرمان وحدت اسلامی را محقق کنیم.

منبع: تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *