برگزاری دیدارهای تقریبی با نهادهای معتبر و بزرگ دینی اندونزی

آیت الله دکتر مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد دیدار ها و نشست های تقریبی با نهادهای معتبر دینی اندونزی را تشریح کرد.

نشست خبری آیت الله دکتر محمدحسین مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی به منظور تشریح اهداف و دستاوردهای سفر هیأت دینی و تقریبی جمهوری اسلامی ایران به کشور اندونزی صبح امروز در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد.

آیت الله دکتر مختاری در ابتدای این نشست گفت: فلسفه پیدایش دانشگاه مذاهب اسلامی این است که به شکل علمی و آکادمیک در ایجاد انسجام و اتحاد و تقریب بین مذاهب نقش‌آفرین باشد. به این جهت دانشگاه مذاهب مدل بارزی است که در جهت تحقق منویات رهبری حرکت می‌کند.

وی افزود: ما در این دانشگاه، دانشجویانی از کشورهای مختلف داریم و بناست که به تعداد این دانشجویان اضافه شود و در نهایت دانشجویانی از دانشگاه ما فارغ‌التحصیل شوند که نگاه تقریبی، وحدت‌گرا و تأثیرگذار داشته باشند. بنده از آغاز این مسئولیت فعلی در دانشگاه مذاهب، مطالعاتی را در بخش بین‌الملل شروع و با دانشگاه‌های معتبر جهان اسلام مذاکره کردیم و نحوه جذب دانشجویان را جویا شدیم.

رئیس دانشگاه مذاهب در ادامه توضیح داد: اخیراً در دانشگاه مذاهب دیداری با سفیر استرالیا در ایران داشتیم و بنا شد که تفاهمنامه‌ای با این کشور در حوزه اسلام‌شناسی منعقد شود. در این جلسه قرار شد که موضوع مقابله با تکفیر در دپارتمان‌های اسلام‌شناسی استرالیا تحقق پیدا کند. اینکه ما در یک جایی ساکن و ایستا باشیم، اتفاقی نمی‌افتد، لذا دانشگاه مذاهب باید پا را فراتر بگذارد و رسالت خود را به بیرون منتقل کند. یکی از برنامه‌هایی که در دستور کار ما قرار دارد، تأسیس شعب خارجی دانشگاه مذاهب اسلامی است. علاوه بر اینکه تلاش داریم تا ژورنال‌های علمی معتبری به زبان‌های انگلیسی و عربی به صورت مشترک در دانشگاه مذاهب و سایر دانشگاه‌های معتبر توسط اساتید معروف تدوین و تألیف کنیم، چرا که این ژورنال‌ها می‌توانند نوعی ابزار ارتباطی با سایر دانشگاه‌ها باشند.

آیت الله مختاری در ادامه سخنان خود به تشریح اهداف و برنامه‌های خود در سفر اندونزی پرداخت و گفت: امروزه در مالزی سران گروهک‌های تکفیری در سطوح مختلف، مصائب و گرفتاری‌هایی را برای مسلمانان اندونزی ایجاد کرده‌اند؛ لذا ما برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقی، اندونزی را به عنوان مقصد انتخاب کردیم چرا که این کشور حدود ۲۳۰ ـ ۲۴۰ میلیون مسلمان معتدل دارد که اغلب آنها با نگاه‌های تکفیری مخالف هستند؛ بنابراین باید حواسمان باشد تا از بروز پدیده تکفیر و مسائل و مشکلاتی که امروزه در بسیاری از کشورها وجود دارد، جلوگیری کنیم. در این سفر ما در سه نهاد معتبر و بزرگ دینی اندونزی حاضر شدیم؛ مجلس‌العلما، نهضت‌العلما و سازمان محمدیه.

رئیس دانشگاه مذاهب ادامه داد: در جلسه‌ای که با اساتید و دانشجویان مجلس‌العلما داشتیم، به بسیاری از سئوالات و شبهات دینی آنها پاسخ داده شد. در جلسه با نهضت‌العلما هم که حدود ۸۰ میلیون عضو دارد، مباحث خوبی مطرح شد. سازمان محمدیه هم با دارا بودن ۴۰ میلیون عضو، از دیگر نهادهایی بود که در این سفر یک هفته‌ای که داشتیم، با آنها مذاکره کردیم و خوشبختانه اخبار این مذاکرات و دیدارها در رسانه‌های بزرگ و معتبر اندونزی منعکس شد. یکی از سؤال‌هایی که به صورت متعدد از ما پرسیده می‌شد، این بود که جمهوری اسلامی ایران چگونه توانسته با گروهک‌های تکفیری مبارزه کند و تا این حد موفق بوده است. به بیان دیگر، آنها به دنبال یک الگویی شبیه ایران برای موفقیت در مقابله با تکفیری‌ها بودند. در جریان همین نشست‌ها، از بسیاری از رؤسا و مسئولان عالیرتبه این مؤسسات دعوت شد تا به ایران سفر کنند.

وی افزود: همچنین در دورانی که در اندونزی حضور داشتیم، دو همایش بین‌المللی در دانشگاه جامع رادن فتح و سلطان علاءالدین برگزار شد. هر دوی این همایش‌ها درباره امام شافعی بود. همایش اول در خصوص رویکردهای معاصر امام شافعی و تأکید بر نقطه نظرات او و چگونگی بهره‌گیری از نظرات ایشان و همایش دوم درباره نقش امام شافعی در مقابله با اندیشه تکفیری بود. علاوه بر اینها جلسه‌ای هم با سفیر ایران در اندونزی داشتیم که ایشان اعلام کردند برگزاری چنین دیدارها و نشست‌هایی می‌تواند در خنثی‌ کردن نقشه استکبار جهانی بسیار مؤثر باشد. در آخرین شب حضور ما در اندونزی هم جلسه‌ای با برخی از دوستداران انقلاب اسلامی در مرکز استان سوماترای جنوبی برگزار شد.

آیت الله دکتر مختاری تصریح کرد: دیدار با رئیس دانشگاه جامع حسن‌الدین، دیدار با رئیس دانشگاه محمدیه، حضور در مسجد استقلال برای اقامه نماز جمعه، دیدار با وزیر دین اندونزی، دیدار با خطیب نماز جمعه مسجد استقلال، دیدار با نماینده رهبر معظم انقلاب در اندونزی و نماینده جامعه‌المصطفی در اندونزی و جلسه با پرفسور نصرالدین عمر رئیس دانشگاه علوم قرآن اندونزی، از دیگر برنامه‌های این سفر تقریبی بود.

رئیس دانشگاه مذاهب در پایان به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

وی در خصوص تعداد دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه گفت: در حال حاضر حدود ۷۰ دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه مذاهب وجود دارد که البته این دانشگاه ظرفیت دارا بودن دانشجویانی بیش از این تعداد را دارد. بخشی از دانشجویان این دانشگاه بورسیه کامل هستند و هزینه‌هایشان توسط دانشگاه پرداخت می‌شود اما برخی از آنها با هزینه شخصی و شهریه بسیار ناچیز تحصیل می‌کنند.

آیت الله دکتر مختاری در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تعامل با سایر کشورها توضیح داد: راه‌اندازی شعب دیگر دانشگاه مذاهب در لبنان، عراق و روسیه در دستور کار ما قرار دارد. همچنین مذاکراتی با یکی از بزرگان شهر میلان ایتالیا داشته‌ایم و قرار است که پس از انجام مطالعات لازم، کرسی اسلام‌شناسی در رم و میلان راه‌اندازی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *