با حضور آیت الله دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، هیئتی متشکل از جناب «پروفسورعبید الله فهد» از دانشگاه اسلامی علیگر دهلی و «پروفسور محمد اسحق» از دانشگاه ملی اسلامیه دهلی که جهت شرکت در سمینار « وحدت؛ پیش شرط تمدن نوین اسلامی»

هیئتی متشکل از آیت الله دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، «پروفسورعبید الله فهد» از دانشگاه اسلامی علیگر دهلی و «پروفسور محمد اسحق» از دانشگاه ملی اسلامیه دهلی که جهت شرکت در سمینار « وحدت؛ پیش شرط تمدن نوین اسلامی»  به دعوت دانشگاه مذاهب اسلامی به ایران سفر کرده اند، امروز شنبه 28 بهمن ماه با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفت وگو کردند.

در این دیدار آیت الله نوری همدانی با تاکید بر این که اتحاد میان مسلمانان دستوری اسلامی و آرزوی نظام اسلامی است، گفت:: همه باید متحد بوده، به مظلومان و مستضعفان کمک کنیم و در برابر ظالمان متحد باشیم. زیرا امروز دشمن با ابزار و روش اختلاف افکنی به میدان آمده است.

این مرجع تقلید با انتقاد از تمایل برخی سیاستمداران و سران کشورهای اسلامی به آمریکا، انگلیس و صهیونیست ها، گفت: در ایران، امام خمینی(ره) و رهبرمعظم انقلاب مردم را متحد و بیدار و با حرکت مردم استبداد و استکبار را در داخل و خارج قلع و قمع کردند و باید این حرکت و بیداری مردمی در تمام کشورهای اسلامی الگو شود.

وی جمهوری اسلامی را مردمی ترین حکومت جهان دانست و افزود: هیچ حکومتی مانند ایران از پشتیبانی مردمی برخوردار نیست و این باعث قدرت جمهوی اسلامی در منطه و جهان شده است.

تاکید بر الگوگیری کشورهای اسلامی از انقلاب و بیداری مردم ایران در برابر استکبار

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر الگوگیری کشورهای اسلامی از انقلاب و بیداری مردم ایران در برابر استکبار و استبداد، گفت: باید با گرفتن قدس عظمت اسلام را در دنیا تجدید و احیاء کنیم.

ایشان بیان داشت: امروز فرصت ها و تهدیدها عوض شده است و کل دنیا در برابر اسلام قد علم کرده و امروز وضع جهان اسلام را می بینیم بنابراین امروز، روزی نیست که علما در برابر این هجمه ها ساکت بنشینند. همه ما یک وظیفه خاص در برابر تحولات جهان اسلام داریم و باید مدافع مظلومان بوده و در برابر ظالمان بایستیم.

این مرجع تقلید در ادامه با تاکید بر این که اسلام سرچشمه بسیاری از علوم است، اظهار داشت: بسیاری از اصطلاحات علوم ریاضی، پزشکی، نجوم، تاریخ، فلسفه، جغرافیا و بسیاری از علوم دیگر ریشه عربی و قرآنی دارد و با توجه به این که عربی، زبان اسلام و قرآن است این امر نشان می دهد که سرچشمه علم اسلام و قرآن است.

تلاش غرب برای سکولار کردن علوم، مصیبت پیش آمده برای مراکز علمی است/ اسلام سرچشمه بسیاری از علوم

همچنین در این دیدار، آیت الله دکتر مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی نیز با ارائه گزارشی از فعالیت های دانشگاه مذاهب اسلامی در عرصه بین المللی و در راستای وحدت اسلامی از برگزاری سمینار عملی و بین المللی وحدت؛ پیش شرط تمدن نوین اسلامی» در 29 بهمن ماه با حضور اندیشمندان حوزه و دانشگاه و هیئت هندی خبر داد.

** پروفشور محمد اسحاق؛ رئیس بخش مطالعات اسلامی دانشگاه جامع اسلامی دهلی نو نیز در این دیدار با معرفی اجمالی این دانشگاه گفت: دانشگاه ملی اسلامی دهلی نو با 93 سال سابقه، مورد توجه پارلمان این کشور است که از ابتدا دارای رشته مطالعات اسلامی و الهیات اسلامی بوده است.

وی تمرکز دانشگاه جامع اسلامی دهلی را بر مسائل تاریخی دانست و گفت: در این دانشگاه به یک فرقه خاص تمرکز نشده و تمام فرق و مذاهب اسلامی مورد مطالعه قرار می گیرد و به فرهنگ و تمدن اسلامی توجه ویژه ای شده است.

پروفشور محمد اسحاق افزود: توسعه علوم اسلامی، فلسفه اسلامی، اسلام در هند و ایران در دوره صفویه، از جمله رشته ها و سرفصل های مطالعاتی دانشگاه جامع اسلامی دهلی در هند است.

گفتنی است این هیات هندی در سفر یک روزه خود به قم علاوه بر دیدار با آیت الله نوری همدانی، از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور نیز بازدید کرده و در ادامه به زیارت حرم حضرت معصومه(س) مشرف شدند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *