باید دانشگاهیان و فرهیختگان با قرائت صحیح به مقابله فکری با جریانهای تکفیری بپردازند

 

آیت الله دکتر مختاری مازندرانی عصر دوشنبه 7 دی­ماه با حضور در همایشی با عنوان وحدت صلح آرامش در ساختمان وزارت علوم به ایراد سخنرانی پرداخت.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به فلسفه ی اخلاق گفت: اعمال انسان منبعث از فکر و اندیشه است همانطور که انسان فکر می کند و یک قرائتی دارد مستلزم آن است که با همان رویکرد عمل کند. در فلسفه ی اخلاق و در قلمرو فرد و جامعه همانطور که ثابت شده است که عقل و فکر تاثیر مستقیم بر عمل دارد، فعل و رفتار انسان نیز مبنای اندیشه ی او را سامان می دهد.

معظم له افزود: آنچه امروز جهان اسلام گرفتار آن است وجود جریان افراطی تکفیری است. قطعا با قرائت های غیر منطقی و خارج از چارچوب عقلانیت منجر به رفتارهای خشنی به نام اسلام می شود که امروز شاهد آن هستیم و متاسفانه این افراد با برداشت غیر منطقی از آیات قرآن در مقام توجیه عملشان هستند.

استاد خارج فقه و اصول ضمن بررسی نقش و رسالت دانشگاهیان در تحقق آرمان وحدت در دنیای اسلام افزود: باید انسانهای فرهیخته، اهل قلم و اهل اندیشه در جهت تنویر افکار جامعه بویژه جوانان تلاشی مضاعف نمایند.

امام جمعه ی سابق نیوکاسل که در جمع معاونت های فرهنگی دانشگاهها سخنرانی می کرد پیرامون مقابله با این گونه افراطی گری ها تصریح کرد: راه مقابله با این فرق ضاله که غیر از خود را کافر می پندارند برخورد فرهنگی و عقلانی است و باید دانشگاهیان و فرهیختگان با قرائت صحیح به مقابله فکری با آنان بپردازند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اسلام هراسی گفت: آنها تلاش دارند چهره ی خشنی از اسلام و بویژه شیعه ارائه دهند و همواره تلاش می کنند از کوچکترین روزنه ای نفوذ کرده و اختلاف و شکافی بین مذاهب اسلامی ایجاد کنند.

آیت الله دکتر مختاری بیان داشت: باید مبلغان و خطبا معارف اهل بیت را با دقت و ظرافت خاصی منتقل نمایند و مطالب همواره پاسخگوی زمانه باشد. وجود اعتدال و دوری از افراط از لوازم اصلی انعکاس معارف وحیانی است.

رئیس موسسه ی بین المللی عروه الوثقی افزود: علاوه بر دانشگاهیان و فرهیختگان، طلاب , علما و بزرگان حوزه های علمیه اعم از شیعه و سنی نیز متولی گسترش تفکر تقریب و مفاهیم اسلام ناب محمدی هستند.

آیت الله دکتر مختاری در مورد عملکرد پژوهشگاه مطالعات تقریبی اظهار داشت: در پژوهشگاه مطالعات تقریبی علاوه بر گروههای قرآن و حدیث، فقه و حقوق ، تاریخ و رجال , موسوعه و معاجم و … گروهی به نام مجمع الحوار الاسلامی وجود دارد که وظیفه ی آن شناسایی علما و اندیشمندان جهان اسلام و دعوت از آنها برای حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی می باشد. تا کنون چندین هیئت از اندیشمندان جهان اسلام از کشورهایی همچون اندونزی، موریتانی و هندوستان به دعوت پژوهشگاه مطالعات تقریبی به ایران آمده و در نشست های علمی شرکت نموده اند و همچنین دیدارهایی با مراجع و اساتید حوزه داشته اند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *