آیت الله دکتر مختاری «رونق تولید» سکّان هدایت جامعه را در دست دارد

«رونق تولید» سکّان هدایت جامعه را در دست دارد

با توجه به اینکه «رونق تولید» به طور مستقیم، سکّان هدایت جامعه را در دست دارد و عنصر اساسی رزق و رفاه افراد جامعه است، همه ما باید با تمام توان برای تحقق شعار «رونق تولید» تلاش کنیم.

آیت الله دکتر مختاری ؛ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در یادداشتی به مناسبت نام گذاری سال ۹۸ با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن تبیین اهمیت این نامگذاری چند نکته مهم در تحقق رونق تولید را برشمرد. مشروح این یادداشت در ادامه می‌آید:

انقلاب اسلامی ایران درطول تاریخ شکوهمند خود تاکنون با توطئه‌های گوناگون نظامی، فرهنگی و اعتقادی مواجه بوده است. اما با تمام این فشارها، ملّت با عزّت و سربلندی به راه خود ادامه داده است. امروز نیز، اوضاع اقتصادی نشان می‌دهد که ایران اسلامی در حال گذار از یک پیچ تاریخی مهم است. امروز انقلاب اسلامی در یک جنگ اقتصادی همه جانبه قرار دارد و تمام کفر در مقابل تمام ایمان صف کشیده و قصد دارد تا این بار با حَربه اقتصادی و تحریم ستون فقرات نظام اسلامی را بشکند.

اما در مقابل این دشمنی‌ها، اقدام هوشمندانه و مدبرانه و داهیانه مقام معظم رهبری (مدّظلّه) در ابلاغ سند اقتصاد مقاومتی و نامگذاری سالهای شمسی با عناوین اقتصادی مانند: اشتغال‌آفرینی، همت و کار مضاعف، جهاد اقتصادی، تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، حماسه اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، حمایت از کالای ایرانی و «رونق تولید» نقش بسزایی در شکست نقشه‌های شیطانی مستکبرین داشته است.

اکنون با توجه به شرایط حساس اقتصادی جامعه و نامگذاری سال ۱۳۹۸ به سال «رونق تولید» چهار نکته را برای فائق آمدن بر این شرایط و تحقق این شعار متذکر می‌شوم:

۱. ضرورت گفتمان سازی: گفتمان رونق تولید باید سکه رایج کشور باشد. مسئولین باید بدانند که گفتمان تولید، شاخصه قدرت نرم کشور است و با تعطیلی و رکود واحدهای تولیدی، وارادات بی رویّه و قاچاق کالا در تعارض است. گفتمان تولید، نیازمند توجه به کالای ایرانی، افزایش تولید، افزایش ایجاد اشتغال و حمایت از تولید کنندگان

است .۲. توجه به رابطه متعاکس تولید و تحریم: «رونق تولید» نسبت معکوس با «تحریم اقتصادی» دارد. یعنی هر گاه رونق اقتصادی جامعه بالا برود، آثار تحریمی سیر نزولی پیدا می‌کند. در همین زمینه امام صادق (علیه السلام) با اشاره به تحریم اقتصادی ایرانیان توسط متعصبین زمان امیرالمؤمنین (علیه السلام) می‌فرماید: وقتی موالیان نسبت به اوضاع اقتصادی خود به آن حضرت شکایت کردند، به آنان فرمود: «فَاتَّجِرُوا بَارَکَ اللَّهُ لَکُمْ فَإِنِّی قَدْ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ (ص) یَقُولُ الرِّزْقُ عَشَرَةُ أَجْزَاءٍ تِسْعَةُ أَجْزَاءٍ فِی التِّجَارَةِ وَ وَاحِدَةٌ فِی غَیْرِهَا». (کافی، ج ۵، ص ۳۱۸-۳۱۹) [حال که آنان بر شما سخت گرفته‌اند] پس به تجارت بپردازید، خداوند به شما برکت دهد. همانا از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیدم که فرمود: «رزق ده جُزء دارد؛ نُه جز آن در تجارت است و یک جُزء در غیر آن است ».[۱] بنابراین، راه شکست تحریم‌های اقتصادی دشمن، رونق اقتصادی و تجاری سالم است.

۳. توجه به منابع داخلی: مایه‌های اصلی اقتصاد و کلید بسیاری از درآمدها را خداوند در زمین قرار داده است. براساس تعالیم اسلام، ملّتی که آب و زمین در اختیار داشته باشد و با این حال فقیر و نیازمند باشد از رحمت خدا بدور است! چنانکه امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: «مَنْ وَجَدَ ماءً وَتُراباً فَافْتَقَرَ فَأَبْعَدَهُ اللهُ» (بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۶۵) مسئولین کشور باید از تمام منابع مختلف ثروت مانند: دامداری، کشاورزی، معادن، صنعت و تجارت برای مبارزه با فقر استفاده کنند، حتی اگر ملتی تنها یکی از این سرمایه‌ها را در اختیار داشته باشد باید بوسیله این، خلاء اقتصادی خود را پر کند تا چه رسد به اینکه همه آنها را در اختیار داشته باشد؛ و اگر چنین نکند ملتی نفرین شده و دور از رحمت خدا و روح اسلام خواهد بود، نیاز به دیگران در هر صورت از نظر اسلام محکوم است.

۴. بی نیاز ساختن کشور از بیگانگان: مسئولین و دست اندرکاران نظام باید از هر حادثه‌ای فوراً عبرت بگیرند و هرگز از یک ناحیه دو بار ضربت نخورند. امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: «اَلْمُؤْمِنُ جَیِّدُ التَّدْبِیرِ لِمَعِیْشَتِهِ لا یَلْسَعُ مِنْ جُحْر مَرَّتَیْن» (کافی، ج ۲، ص ۲۴۱) آدم با ایمان در زندگی با تدبیر است، و هرگز از یک سوراخ دوباره گزیده نمی‌شود. از اینرو، مسئولین باید ضمن پرهیز از آزموده‌ها، با توانمندسازی کشور، همه ظرفیت‌های داخلی را برای بی نیازی کشور از بیگانگان و دشمنان بسیج نمایند. در همین زمینه، توسعه صادارت غیر نفتی، حلّ مشکلات معیشتی مردم، رفاه عمومی، افزایش ارزش پول ملّی بهترین راه بی نیاز ساختن کشور از بیگانگان است.

بنابراین، با توجه به اینکه «رونق تولید» به طور مستقیم، سکّان هدایت جامعه را در دست دارد و عنصر اساسی رزق و رفاه افراد جامعه است، همه ما باید با تمام توان برای تحقق شعار «رونق تولید» تلاش نمائیم تا ضمن واکسینه کردن کشور در برابر تکانه‌های اقتصادی، بتوانیم همانگونه که مقام معظم رهبری (مدّظلّه) فرمودند: بزرگترین شکست تاریخ آمریکا را در سال جاری رقم بزنیم.

[۱]. عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: أَتَتِ الْمَوَالِی أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ ع فَقَالُوا نَشْکُو إِلَیْکَ هَؤُلَاءِ الْعَرَبَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص کَانَ یُعْطِینَا مَعَهُمُ الْعَطَایَا بِالسَّوِیَّةِ وَ زَوَّجَ سَلْمَانَ وَ بِلَالًا وَ صُهَیْباً وَ أَبَوْا عَلَیْنَا هَؤُلَاءِ وَ قَالُوا لَا نَفْعَلُ فَذَهَبَ إِلَیْهِمْ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع فَکَلَّمَهُمْ فِیهِمْ فَصَاحَ الْأَعَارِیبُ أَبَیْنَا ذَلِکَ یَا أَبَا الْحَسَنِ أَبَیْنَا ذَلِکَ فَخَرَجَ وَ هُوَ مُغْضَبٌ‏ یُجَرُّ رِدَاؤُهُ وَ هُوَ یَقُولُ یَا مَعْشَرَ الْمَوَالِی إِنَّ هَؤُلَاءِ قَدْ صَیَّرُوکُمْ بِمَنْزِلَةِ الْیَهُودِ وَ النَّصَارَی یَتَزَوَّجُونَ إِلَیْکُمْ وَ لَا یُزَوِّجُونَکُمْ وَ لَا یُعْطُونَکُمْ مِثْلَ مَا یَأْخُذُونَ فَاتَّجِرُوا «۱» بَارَکَ اللَّهُ لَکُمْ فَإِنِّی قَدْ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ ص یَقُولُ الرِّزْقُ عَشَرَةُ أَجْزَاءٍ تِسْعَةُ أَجْزَاءٍ فِی التِّجَارَةِ وَ وَاحِدَةٌ فِی غَیْرِهَا.) الکافی، ج ‏۵، ص ۳۱۸-۳۱۹)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *