آیت الله دکتر مختاری در نشست خبری: همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی-اسلامی 8 اسفند برگزار می‎شود/ این همایش حاوی پیامی برای قشر فرهیخته است

نشست خبری نخستین همایش ملی”آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی- اسلامی” امروز یکشنبه 5 اسفند با حضور آیت الله دکتر مختاری ریاست محترم دانشگاه و اصحاب رسانه در سالن شهید ماموستا شیخ الاسلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دکتر محمد حسین مختاری روز یکشنبه در نشست خبری نخستین همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی-اسلامی،ضمن تبریک به مناسبت میلاد حضرت فاطمه(س)، به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر تولید فکر و نظریه پردازی به خصوص در حوزه علوم انسانی و اسلامی اشاره کرد.

** پایان نامه ها باید موج جدیدی در کشور ایجاد کنند

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیدار خود با دانشجویان و فضلای قم بر تولید ایده، فکر و نظریه پردازی در حوزه علوم انسانی اسلامی تاکید داشتند و مولفه های اصلی پژوهش و تحقیق موفق را در جلسه هایی با جامعه علمی متذکر شدند.

وی ادامه داد: کشور ایران با سابقه کهن و علمی خود نخبگان، فرهیختگان و صاحب قلمان بسیاری در حوزه مطالعه، تحقیق و ایده‌های جدید دارد که باید این مطالب را به مخاطب نیز منتقل کند.

دکتر مختاری عنوان کرد: رساله و پایان نامه باید حاوی پیام های نوین برای مخاطبان باشد. همچنین در حوزه گفتار و نوشتار، پرداختن به ایده های دیگران تا حدودی مفید است، اما نیاز است مقاله پیام جدید و استدلال خود را داشته باشد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: جامعه باید پویا، با نشاط و رو به پیشرفت باشد و از وسیله های ترقی کشور در این مسیر استفاده شود که در این راستا ضعف فراوان وجود دارد. توجه به نکات کلیدی در خصوص ارائه پایان نامه ها از ماموریت مراکز علمی و حوزه ها در سراسر کشور است.

وی افزود: باید به نکات کلیدی دانش و بینش معنوی جامعه و نقش آفرینی آن به صورت علمی توجه شود. در کنفرانس آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها تمهیداتی برای پرداختن به نظرات و ایده های جدید که برای انسان در قلمرو فرد و جامعه سودمند باشد، اندیشیده شده است.

این همایش حاوی پیامی برای قشر فرهیخته است

دکتر مختاری تصریح کرد: این همایش حاوی پیامی برای قشر فرهیخته است که فصل جدیدی از ساختار ارائه رساله را برای محققان ایجاد کنند. اگر در مکتوبات و رساله ها، اندیشه دیگران به طور مکرر استفاده شود و در آخر فرد نویسنده مطلب را به خود منصوب کند، جامعه علمی به سمتی می رود که علوم انسانی تازگی نظریه پردازی ندارد.

وی با بیان اینکه در غرب بسیار به علوم انسانی بیش از علوم تجربی و پایه توجه کرده اند که اثر بخشی فراوان نیز دارد، گفت: در غرب هر محققی که کتابی می نویسد هیجان و موج جدیدی را در جامعه ایجاد می‌کند. در نتیجه دیگران نیز به سمت تحقیقات جدید شوق پیدا می کنند. شاید غرب در محتوا اشکالاتی داشته باشد، اما در علوم انسانی موفق بوده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی عنوان کرد: موضوع حائز اهمیت روش شناسی صحیح است که چگونه از طریق کتاب پیام و مفهوم به جامعه رسانده شود. در کشور در کتاب ها و ایده ها تکرار وجود دارد و محققان زمینه ای برای پژوهش های جدید ایجاد نمی کنند.

مشکل شرعی سرقت علمی/باید از بساط پایان‌نامه‌فروشی خون گریه کرد

دکتر مختاری عنوان کرد: مشکل سرقت علمی بیشتر کپی در رساله ها بوده و ایرادهای بسیاری به اساتید راهنما و نهادهای علمی فرهنگی وارد است. حتی در بیرون از دانشگاه ها تبلیغات فروش پایان نامه و رساله به چشم می خورد.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد: نیازسنجی، شناخت جامعه، نظریه ‌پردازی و شناخت مقتضیات جامعه از تاکیدت مقام معظم رهبری است. بنابراین محتوا مشخص است، اما روش اجرای درست وجود نداشته و نیاز به تغییر دارد.

** 130 مقاله به همایش ارسال شده است

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار کرد: همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله های علوم انسانی-اسلامی با همکاری 31 دانشگاه روز چهارشنبه هشتم اسفند ماه با حضور شخصیت های سیاسی، نمایندگان مجلس، معاونان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود.

وی ادامه داد: 130 مقاله به دانشگاه ارسال شده است. براساس بررسی های انجام شده 100 مقاله برای همایش پذیرفته شده است که از این تعداد 25 مقاله به صورت مصاحبه و 20 مقاله سفارشی است و در نهایت به چاپ می رسد.

برگزاری سه پنل علمی تخصصی در همایش

دکتر مختاری در خصوص سه پنل تخصصی که در این همایش برگزار می شود، اظهار کرد: سه پنل تخصصی با عناوین آسیب ها و بایسته های پژوهشی، کاربست نتایج پژوهش در علوم انسانی و اخلاق پژوهش حقوق مالکیت معنوی پس از افتتاحیه برگزار می شود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: نگاه این همایش چالشی، انتقادی و در راستای ریشه یابی دلایل تقلب علمی در حوزه تحقیقات است.

وی با اشاره به اینکه، شخصیتهای علمی و فرهیخته دانشگاهی می توانند برای ما الگو باشند، گفت: در این همایش از شخصیتهای برجسته سیاسی، علمی و فرهنگی، دانشگاهی و حوزوی از جمله اعضای شورای انقلاب فرهنگی، نمایندگان مجلس، دعوت شده اند،همایش کاملا علمی است و با همکاری 3 دانشگاه انجام می شود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی خاطر نشان کرد: همایش آسیب شناسی پایان نامه های علوم انسانی صبح چهارشنبه 8 اسفند آغاز خواهد شد و عصر هم در قالب سه پنل تخصصی به کار خود ادامه می دهد.

گفتنی است، دانشگاه مذاهب اسلامی، نخستین همایش ملی «آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی– اسلامی» را با مشارکت دانشگاه تهران، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، مرکز اسناد و کتابخانه ملی و بیش از 30 دانشگاه و نهادهای مهم علمی کشور و ثبت در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، اسفند ماه 1397 در سالن همایش های کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *