آیت الله دکتر مختاری ، به مناسبت نام گذاری سال ۹۸ با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب، چهار شرط مهم برای تحقق شعار سال را تبیین کرد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تبیین کرد:

چهار شرط مهم برای تحقق «رونق تولید»

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، به مناسبت نام گذاری سال ۹۸ با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب، چهار شرط مهم برای تحقق شعار سال را تبیین کرد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، آیت الله دکتر محمد حسین مختاری، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، در یادداشتی به مناسبت نام گذاری سال 98 با عنوان «رونق تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضمن تبیین اهمیت این نامگذاری، چند نکته مهم در تحقق رونق تولید را برشمرد.

مشروح این یادداشت در ادامه می آید:

انقلاب اسلامی ایران در طول تاریخ شکوهمند خود تاکنون با توطئه­‌های گوناگون نظامی، فرهنگی و اعتقادی مواجه بوده است. اما با تمام این فشارها، ملّت با عزّت و سربلندی به راه خود ادامه داده است. امروز نیز، اوضاع اقتصادی نشان می­دهد که ایران اسلامی در حال گذار از یک پیچ تاریخی مهم است. امروز انقلاب اسلامی در یک جنگ اقتصادی همه جانبه قرار دارد و تمام کفر در مقابل تمام ایمان صف کشیده و قصد دارد تا این بار با حَربه اقتصادی و تحریم ستون فقرات نظام اسلامی را بشکند.

اما در مقابل این دشمنی‌­ها، اقدام هوشمندانه و مدبرانه و داهیانه مقام معظم رهبری (مدّظلّه) در ابلاغ سند اقتصاد مقاومتی و نامگذاری سالهای شمسی با عناوین اقتصادی مانند: اشتغال‌آفرینی، همت و کار مضاعف، جهاد اقتصادی، تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، حماسه اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، حمایت از کالای ایرانی و «رونق تولید» نقش بسزایی در شکست نقشه­های شیطانی مستکبرین داشته است.

اکنون با توجه به شرایط حساس اقتصادی جامعه و نامگذاری سال 1398 به سال «رونق تولید» چهار نکته را برای فائق آمدن بر این شرایط و تحقق این شعار متذکر می­شوم:

1.     ضرورت گفتمان سازی: گفتمان رونق تولید باید سکه رایج کشور باشد. مسئولین باید بدانند که گفتمان تولید، شاخصه قدرت نرم کشور است و با تعطیلی و رکود واحدهای تولیدی، وارادات بی رویّه و قاچاق کالا در تعارض است. گفتمان تولید، نیازمند توجه به کالای ایرانی، افزایش تولید، افزایش ایجاد اشتغال و حمایت از تولید کنندگان است.

2.     توجه به رابطه متعاکس تولید و تحریم: «رونق تولید» نسبت معکوس با «تحریم اقتصادی» دارد. یعنی هر گاه رونق اقتصادی جامعه بالا برود، آثار تحریمی سیر نزولی پیدا می­کند. در همین زمینه امام صادق (علیه السلام) با اشاره به تحریم اقتصادی ایرانیان توسط متعصبین زمان امیرالمؤمنین (علیه السلام) می­فرماید: وقتی موالیان نسبت به اوضاع اقتصادی خود به آن حضرت شکایت کردند، به آنان فرمود: «فَاتَّجِرُوا بَارَكَ اللَّهُ لَكُمْ فَإِنِّي قَدْ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ (ص) يَقُولُ الرِّزْقُ عَشَرَةُ أَجْزَاءٍ تِسْعَةُ أَجْزَاءٍ فِي التِّجَارَةِ وَ وَاحِدَةٌ فِي غَيْرِهَا». (کافی،ج5،ص318-319) [حال که آنان بر شما سخت گرفته­اند] پس به تجارت بپردازید، خداوند به شما برکت دهد. همانا از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیدم که فرمود: «رزق ده جُزء دارد؛ نُه جزء آن در تجارت است و یک جُزء در غیر آن است».[1]بنابراین، راه شکست تحریم­های اقتصادی دشمن، رونق اقتصادی و تجاری سالم است.

3.     توجه به منابع داخلی: مایه‌های اصلی اقتصاد و کلید بسیاری از درآمدها را خداوند در زمین قرار داده است. براساس تعالیم اسلام، ملّتی که آب و زمین در اختیار داشته باشد و با این حال فقیر و نیازمند باشد از رحمت خدا بدور است! چنانکه امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: «مَنْ وَجَدَ ماءً وَ تُراباً فَافْتَقَرَ فَأَبْعَدَهُ اللهُ» (بحارالانوار،ج103،ص65) مسئولین کشور باید از تمام منابع مختلف ثروت مانند: دامداری، کشاورزی، معادن، صنعت و تجارت برای مبارزه با فقر استفاده کنند، حتی اگر ملتی تنها یکی از این سرمایه ها را در اختیار داشته باشد باید بوسیله این، خلاء اقتصادی خود را پر کند تا چه رسد به این که همه آنها را در اختیار داشته باشد؛ و اگر چنین نکند ملتی نفرین شده و دور از رحمت خدا و روح اسلام خواهد بود، نیاز به دیگران در هر صورت از نظر اسلام محکوم است.

4.     بی نیاز ساختن کشور از بیگانگان: مسئولین و دست اندرکاران نظام باید از هر حادثه­ای فوراً عبرت بگیرند و هرگز از یک ناحیه دو بار ضربت نخورند. امام صادق (علیه السلام) می­فرماید: «اَلْمُؤْمِنُ جَیِّدُ التَّدْبِیرِ لِمَعِیْشَتِهِ لا یَلْسَعُ مِنْ جُحْر مَرَّتَیْن» (کافی،ج2،ص241) آدم با ایمان در زندگی با تدبیر است، و هرگز از یک سوراخ دوباره گزیده نمی­شود. از اینرو، مسئولین باید ضمن پرهیز از آزموده­ها، با توانمندسازی کشور، همه ظرفیت­های داخلی را برای بی نیازی کشور از بیگانگان و دشمنان بسیج نمایند. در همین زمینه، توسعه صادارت غیر نفتی، حلّ مشکلات معیشتی مردم، رفاه عمومی، افزایش ارزش پول ملّی بهترین راه بی نیاز ساختن کشور از بیگانگان است.

بنابراین، با توجه به اینکه «رونق تولید» به طور مستقیم، سکّان هدایت جامعه را در دست دارد و عنصر اساسی رزق و رفاه افراد جامعه است، همه ما باید با تمام توان برای تحقق شعار «رونق تولید» تلاش نماییم تا ضمن واکسینه کردن کشور در برابر تکانهای اقتصادی، بتوانیم همانگونه که مقام معظم رهبری (مدّظلّه) فرمودند: بزرگترین شکست تاریخ آمریکا را در سال جاری رقم بزنیم.

لینک مربوط به این خبر :

[QR size=”150×150″ link=”yes”]http://hawzahnews.com/detail/News/486936[/QR]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *